Stope infekcije P. falciparum kod trudnica koje pohađaju prvu posetu prenatalne nege mogu se koristiti za procenu opterećenja malarije kod dece koja žive u zajednici, prema studiji koju su vodili Institut za zdravlje Barselone (ISGlobal) i Centar za zdravstvena istraživanja u Manhiki (CISM). Studija, objavljena u Nature Communications, potvrđuje da su trudnice optimalna populacija za praćenje promena u prevalenciji infekcija i prilagođavanje mera kontrole.
Pažljivo praćenje trendova malarije u zajednici ili regionu (tj. da li se povećava ili smanjuje) je od suštinskog značaja za prilagođavanje intervencija koje imaju za cilj kontrolu ili eliminaciju bolesti. Međutim, oslanjanje na kliničke slučajeve koji stignu u domove zdravlja nije idealno, jer ima mnogo pacijenata koji ne traže negu ili su asimptomatski. S druge strane, studije preseka (tj. prikupljanje podataka od više ljudi u isto vreme) su skupe i mogu se sprovoditi samo svake dve do tri godine.
Za Alfreda Majora, istraživača u ISGlobal i CISM, trudnice koje posećuju posete prenatalne nege su optimalna grupa za praćenje prevalencije malarije i drugih zaraznih bolesti. „U podsaharskoj Africi, 79% trudnica prisustvuje barem jednoj prenatalnoj poseti, što je dobar prikaz ukupne populacije“, napominje gradonačelnik. „Pored toga, antenatalne posete imaju prednost u hvatanju asimptomatskih infekcija jer su nezavisne od toga da li se osoba ne oseća dobro.“
U ovoj studiji, Gradonačelnik i njegov tim izmerili su prevalenciju malarije kod 6.471 trudnice koje su pohađale posete prenatalne nege u tri oblasti južnog Mozambika sa različitim nivoima prenosa (Manhica, Magude i Ilha Josina) i uporedili je sa prevalencijom procenjenom iz kliničkih slučajeva ili iz studije preseka kod dece, u istim oblastima iu istom vremenskom periodu (2016-2019).
Analiza pokazuje da stope infekcije kod trudnica blisko odražavaju stope kod dece iz poprečnih studija, posebno kada se parazit otkrije molekularnim testovima (PCR). Sa brzim dijagnostičkim testovima, korelacija se održava u oblastima sa niskom transmisijom (Manhica ili Magude), ali se gubi u oblastima sa visokom transmisijom (Ilha Josina) kada su uključene multigravidne žene (koje su imale više od jedne trudnoće). Multigravidne žene su imale nižu prevalenciju od dece u zajednici.
„To je zato što im imunitet stečen tokom prethodnih trudnoća omogućava da održe nisku gustinu parazita i izbegnu otkrivanje brzim testovima, koji su manje osetljivi od PCR-a“, objašnjava Arnau Pujol, prvi autor studije sa Glorijom Matambiso.
Rezultati takođe pokazuju dobru korelaciju tokom vremena između opadajuće stope infekcije kod trudnica i kliničkih slučajeva, iako sa kašnjenjem od oko tri meseca (tj. stope infekcije kod trudnica su pratile isti obrazac kao i one u kliničkim slučajevima, ali sa kašnjenje od 2-3 meseca). Ova korelacija je primećena na sva tri mesta, bez obzira da li je žena bila primigravidna, multigravidna ili HIV pozitivna.
Konačno, 60% žarišta infekcije identifikovanih sa kliničkim slučajevima takođe je pronađeno kod trudnica, zahvaljujući softveru koji identifikuje slučajeve koji su geografski bliski.
„Naša studija pokazuje da se skrining na P. falciparum prilikom prve posete prenatalne nege može koristiti za procenu opterećenja bolesti kod dece“, kaže Matambiso. Međutim, autori upozoravaju da je važno uzeti u obzir kašnjenje od oko tri meseca u odnosu na kliničke slučajeve, kao i potrebu da se isključe multigravidne žene u područjima sa visokom transmisijom ili da se koriste osetljiviji testovi.