Trudnice koje ne spavaju dovoljno mogu biti u većem riziku da imaju decu sa zastojem u neurorazvoju, prema novom istraživanju objavljenom u časopisu za kliničku endokrinologiju i metabolizam, pod naslovom „Povezivanje kratkog spavanja kod majke sa zastojem u neurorazvoju potomstva: prospektivna kohorta proučavati“.
Kratko trajanje sna (SSD) se definiše kao spavanje manje od sedam sati po noći. Trudnica može imati problema sa spavanjem zbog hormonalnih promena, nelagodnosti u trudnoći, učestalog mokrenja i drugih faktora.
Prijavljeno je da skoro 40% trudnica ima SSD. Ove žene mogu imati veći rizik od poremećene tolerancije glukoze, insulinske rezistencije i gestacionog dijabetesa, a njihova deca mogu imati veći rizik od zastoja u neurorazvoju. Ova deca sporije razvijaju svoje društvene, emocionalne, bihevioralne, motoričke, kognitivne ili govorne veštine.
„Ova studija naglašava neophodnost upravljanja zdravljem sna tokom trudnoće. Bacajući svetlo na vezu između sna majke tokom trudnoće i neurorazvoja dece, naša studija osnažuje porodice sa znanjem koje može oblikovati zdravije navike u trudnoći i doprineti dobrobiti sledećeg generacije“, rekao je glavni autor studije Peng Zhu, MD, sa Medicinskog univerziteta Anhui i Ključne laboratorije MOE za zdravlje stanovništva tokom životnog ciklusa u Hefeju, Kina.
„Poboljšanje navika spavanja tokom trudnoće može sprečiti ili smanjiti rizik od neurorazvojnih problema kod dece.“
Istraživači su analizirali podatke o spavanju od 7.059 parova majka-dete iz tri različite bolnice u Kini. Oni su pregledali decu na kašnjenje u razvoju od 6 meseci do 3 godine i analizirali vezu između trajanja sna kod majke i rizika od kašnjenja u neurorazvoju. Takođe su procenili ulogu nivoa C-peptida u serumu krvi pupčane vrpce, koji je stabilan indikator lučenja fetalnog insulina.
Studija je otkrila:
„Prenatalno zdravlje je važno ne samo za buduću majku, već i za dugoročno zdravlje nerođenog deteta“, rekao je Žu.