Trombociti pod kontrolom: efikasnija zaštita srca i mozga nakon infarkta

Trombociti pod kontrolom: efikasnija zaštita srca i mozga nakon infarkta

Nezdrav način života, bolesti ili povrede, genetska predispozicija i povećana sklonost koagulaciji mogu podstaći stvaranje tromba u krvnim sudovima. Ovi ugrušci ometaju protok krvi do vitalnih organa, što može dovesti do infarkta opasnog po život. Zbog toga je prevencija i lečenje tromboze ključno da bi se izbegle teške komplikacije.

Prof. dr Bernhard Niesvandt, šef Odeljenja za eksperimentalnu biomedicinu I u Univerzitetskoj bolnici Vircburg u Nemačkoj (UKV) i vođa istraživačke grupe u Centru Rudolf Virchov (RVZ) Univerziteta u Vircburgu (JMU), objavio je studiju sa svojim timom u časopisu European Heart Journal o novom, veoma snažnom antitrombotičkom agensu sa malim nuspojavama koje bi se moglo široko koristiti u terapijskim primenama.

Niesvandt se fokusirao na trombocite od početka svoje naučne karijere i bio je pionir u ovoj oblasti. Pre dvadeset pet godina, on je prvi opisao funkciju receptorskog glikoproteina VI, ili skraćeno GPVI, koji se nalazi isključivo u trombocitima i njihovim ćelijama prekursorima u koštanoj srži.

Ovaj površinski receptor je prvenstveno odgovoran za vezivanje kolagena na povređenom zidu krvnog suda, izazivajući aktivaciju i agregaciju, ili zgrušavanje, trombocita. Ovo omogućava malim ćelijama bez jezgra, veličine samo hiljaditi deo milimetra, sa oko 250 miliona u svakom mililitru krvi, da ispune svoju centralnu ulogu u hemostazi i obuzdavanju krvarenja nakon povreda.

Međutim, prekomerna aktivacija GPVI može dovesti do stvaranja patoloških tromba, a time i do vaskularnih okluzija i akutnih događaja opasnih po život kao što su srčani ili moždani udari. Pored toga, trombociti igraju ključnu ulogu u inflamatornim reakcijama koje mogu oštetiti vitalne organe, a GPVI je i ovde od fundamentalnog značaja.

„Istraživanje grupe trombocita iz Vircburga u poslednjih 25 godina impresivno je pokazalo da je GPVI obećavajuća meta za antitrombotičke i antiinflamatorne terapije, postavljajući temelje za razvoj i kliničko testiranje inhibitora GPVI“, objašnjava Nisvand.

Biolog je otkrio mehanizam kojim se GPVI može i inhibirati i isključiti. Početni lek, GPVI inhibitor ACT017/Glenzocimab, već je razvijen do kliničkih ispitivanja faze III od strane francuske istraživačke grupe zasnovane na fundamentalnim istraživanjima Medicine Univerziteta u Vircburgu.

„Nedavno objavljeni prvi klinički podaci sa ovim inhibitorom GPVI kod pacijenata sa moždanim udarom, veoma su obećavajući i ukazuju na to da ovaj terapijski pristup može da funkcioniše kod ljudi“, kaže Nisvand.

Njegov tim je takođe razvio antitelo koje blokira GPVI koje daleko prevazilazi efikasnost prethodnih agenasa, čak i pri veoma malim dozama, bez povećanja rizika od krvarenja.

„Naše antitelo je 50 puta snažnije od prethodno opisanih GPVI inhibitora i verovatno će imati veću kliničku efikasnost i širi spektar primena“, kaže Niesvandt.

GPVI inhibitor EMA601 razvila je bavarska biotehnološka kompanija EMFRET Analitics, čiji je suosnivač Niesvandt. EMA601 su funkcionalno istražili istraživači iz UKV, RVZ i JMU, posebno dr Stefano Navaro.

U okviru svoje doktorske teze analizirao je fragmente antitela miševa kao i humanizovana antitela in vitro i in vivo i prvi je autor publikacije.

Naučnik je predstavio svoje nalaze kao kasnu prezentaciju na ISTH kongresu (Kongres Međunarodnog društva za trombozu i hemostazu) u Bangkoku (Tajland) u junu.

Stefano Navaro zaključuje da je „EMA601 konceptualno nov i obećavajući agens za lečenje i sekundarnu profilaksu krvnih ugrušaka radi prevencije infarkta, ali i za suzbijanje inflamatornih procesa izazvanih trombocitima koji mogu oštetiti vitalne organe”.

Niesvandt objašnjava: „Upotrebom primera moždanog udara, sekundarna profilaksa znači da nakon uspešnog uklanjanja embolusa koji je migrirao u mozak i poremetio snabdevanje krvlju, izvor embolusa i dalje treba da se tretira antitrombotički. Ali čak i ako protok krvi je vraćen u srce ili mozak nakon infarkta, trombociti, kao modulatori imunog sistema, i dalje mogu izazvati upalu i podsticati oštećenje tkiva.“

Termin trombo-inflamacija je skovan u Vircburgu za ove inflamatorne procese.

Još jedna značajna prednost antitela EMA601 je to što se čini da ne narušava normalnu koagulaciju krvi, dok su konvencionalni antitrombotički agensi koji se trenutno koriste u kliničkoj upotrebi povezani sa povećanom tendencijom krvarenja.

Niesvandt je rekao: „U neurologiji, naše kolege i dalje vide značajan broj pacijenata čiji je srčani udar dobro lečen kardiološki, ali koji onda iznenada dožive krvarenje u mozgu. Za ovu kliničku situaciju, GPVI inhibitor bi takođe mogao biti značajan napredak.“