Istraživači Univerziteta Ben-Gurion u Negevu i Medicinskog centra Univerziteta Soroka otkrili su da tonzilektomija kod dece sa opstruktivnom apnejom u snu ne povećava rizik od gojaznosti u odraslom dobu.
Opstruktivna apneja u snu (OSA) pogađa 6% dece i povezana je sa poteškoćama u ponašanju i učenju. Operacija krajnika je primarni tretman za OSA. Međutim, medicinska literatura i pogođene porodice su izrazile zabrinutost zbog povećanja telesne težine nakon operacije i rizika od gojaznosti.
Nova studija prof. Aviva Goldbarta, prof. Ariela Tarasiuka i dr Ran Abuhasira sa Fakulteta zdravstvenih nauka Univerziteta Ben-Gurion i Medicinskog centra Univerziteta Soroka istraživala je efekte uklanjanja krajnika u detinjstvu na telesnu težinu u odraslom dobu.
Njihovo istraživanje, koje je objavljeno u American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine, otkrilo je kod 132 dece da tonzilektomija (u odnosu na 127 koji su odlučili da ne rade operaciju) ne povećava rizik od gojaznosti u odraslom dobu. Ova dugoročna studija pratila je decu koja su 1998. godine bila podvrgnuta studiji spavanja tokom cele noći u jedinici za poremećaje spavanja i budnosti Univerziteta Soroka, koristeći baze podataka Clalit Health Services.
Ova studija podržava tonzilektomiju kao primarni tretman za OSA, naglašavajući njene zdravstvene prednosti i nedostatak povezanosti sa povećanim rizikom od gojaznosti u odraslom dobu.