Tkivni mostovi kao prediktori oporavka od povreda vratne kičme

Tkivni mostovi kao prediktori oporavka od povreda vratne kičme

Rezultati longitudinalne studije „Prognostička vrednost tkivnih mostova kod povrede cervikalne kičmene moždine“ imaju potencijal da promene kliničku praksu. Objavljeni su u The Lancet Neurology.

Tim koji predvode glavni autor dr Dario Fajfer i stariji autor prof. dr med. Patrick Freund iz Univerzitetske bolnice Balgrist i Univerziteta u Cirihu, koji uključuje stručnjake za SCI iz celog sveta, uspešno je razvio modele koji uključuju tkivne mostove u kičmenu moždinu u velikoj, multicentričnoj kohorti pacijenata sa cervikalnim SCI za poboljšanu prognozu kliničkih ishoda .

Ovi mostovi tkiva su mereni na MRI slikama (slikanim rano nakon pojave povrede kičmene moždine). Ovo je rezultiralo značajnom dodatnom vrednošću za prethodne modele prognoze, koji se zasnivaju na evidentiranju kliničkog stanja pacijenata po prijemu u bolnicu. Dr Fajfer je rekao: „Tačno predviđanje ishoda je od najveće važnosti za pacijente, terapeute koji leče i lekare.

Zanimljivo je da su se u sva tri rehabilitaciona centra tkivni mostovi takođe pokazali kao performativniji i tačniji prediktori od osnovnih kliničkih podataka za podelu pacijenata na podgrupe sa sličnim kliničkim ishodima.

Dr Fajfer naglašava koliko je važno da modeli za predviđanje oporavka budu ponovljivi i generalizovani za nove pacijente. Konkretno, validirani su rezultati studije u pojedinačnim kohortama pacijenata sa SCI u tri centra sa njihovim demografskim i kliničkim razlikama.

„Naši modeli i rezultati se mogu preneti na druge grupe pacijenata i važe za sve SCI centre, MRI skenere i ljude koji sprovode i procenjuju merenja.“ Ovo postavlja osnovu za uspešnu primenu tkivnih mostova za poboljšanu implementaciju multicentričnih intervencijskih studija.

U ovoj pionirskoj studiji imidžinga, istražen je napredak oporavka kada je pacijent otpušten iz bolnice otprilike tri meseca nakon povrede i nakon praćenja nakon 12 meseci. Kao rezultat toga, studija je bila u mogućnosti da pruži ubedljive dokaze da su tkivni mostovi u kičmenoj moždini povezani sa kratkoročnim i dugoročnim kliničkim poboljšanjima, naglašavajući široku kliničku primenljivost pristupa studije.

Studija pokazuje neverovatan potencijal tkivnih mostova za optimizaciju kliničkog odlučivanja, savetovanja pacijenata i planiranja SCI studija ako se tkivni mostovi rutinski snimaju kao deo standarda kliničke nege. Studija je takođe dalji korak u razvoju specifičnijih programa rehabilitacije i individualizovanih strategija lečenja za osobe sa povredama kičmene moždine.

Pacijenti u ovoj multinacionalnoj studiji lečeni su u Univerzitetskoj bolnici Balgrist, Cirih (Švajcarska), BG Trauma Center, Murnau (Nemačka) i Craig bolnici, Denver (SAD).