Tinejdžeri sa problemima u ponašanju, posebno devojčice, skloniji su seksualnom ponašanju

Tinejdžeri sa problemima u ponašanju, posebno devojčice, skloniji su seksualnom ponašanju

Važno je da programi koji promovišu bezbednije seksualno ponašanje uzmu u obzir specifične potrebe adolescenata sa problemima u ponašanju, sugeriše nova studija istraživača sa Univerziteta McGill. Istraživanje je objavljeno u časopisu Kompjuteri u ljudskom ponašanju.

Adolescenti sa problemima u ponašanju imaju povećan nivo sekstinga u poređenju sa svojim vršnjacima bez takvih problema. Iako je to slučaj i za muške i za ženske tinejdžere, otkrili su istraživači, veza je bila jača za mlade žene.

Istraživači su takođe otkrili da devojke koje su imale probleme u ponašanju kao deca imaju povećan nivo sekstinga kao adolescenti. Za dečake, međutim, problemi u ponašanju u detinjstvu nisu prediktor budućeg sekstinga adolescenata, pokazuje njihova studija.

Kao deo šireg istraživanja o razvojnim putanjama dece sa ranim problemima u ponašanju, studija je nastojala da razume u koje vrste sekstinga su mladi bili uključeni (slanje, primanje, prosleđivanje ili primanje prosleđenih seks poruka) i bilo kakve rodne razlike u njihovom sekstingu. ponašanja.

Digitalna tehnologija nudi ogroman prostor gde mladi ljudi mogu da istražuju svoju seksualnost i identitet. Istraživači naglašavaju potrebu uključivanja onlajn seksualnog ponašanja i rodnih nijansi u seksualno obrazovanje.

„Ovaj digitalni pejzaž koji se brzo razvija takođe donosi nove i jedinstvene rizike, kao što su seksualna iznuda i seksualno nasilje na mreži . Kroz naše istraživanje, cilj nam je da usmeravamo napore za promovisanje bezbednog i odgovornog ponašanja na mreži među mladima, sa posebnim fokusom na potrebe mladih sa problemima u ponašanju“, rekla je Caroline Temcheff, vanredni profesor na Univerzitetu McGill i direktor Laboratorije za zdrav razvoj.

Istraživači podstiču edukatore, roditelje i stručnjake za mentalno zdravlje da vode otvorene dijaloge sa mladima bez osuđivanja kako bi im pomogli da ih vode i podrže kroz složenost ljudskih interakcija u digitalnom dobu. Studija daje informacije o tome koji bi mladi mogli biti u većem riziku.

„Oni moraju prepoznati i podržati mlade koji mogu biti posebno ranjivi na seksualnu viktimizaciju, kao što su devojke sa problemima u ponašanju“, rekla je Odri Marijamo, prvi autor studije i dr. student obrazovne i savetodavne psihologije pod mentorstvom Temcheffa.

„Ovi napori su sastavni deo promocije digitalne pismenosti i pomaganja mladima da se bezbedno i odgovorno kreću kroz digitalne pejzaže“, rekli su istraživači.