Istraživači sa Univerziteta McMaster otkrili su da kognitivna bihejvioralna terapija (CBT) koju pružaju majke sa postporođajnom depresijom (PPD) od strane medicinskih sestara javnog zdravlja može dovesti do adaptivnih promena u razvoju mozga njihove bebe.
Istraživači, predvođeni Rajanom Van Lišoutom, otkrili su značajno povećanje varijabilnosti srčane frekvencije kod novorođenčadi – merenje toga koliko dobro telo upravlja stresom i drugim emocijama. Ovo je prvi put da je neko pokazao u kliničkom ispitivanju da bilo koja vrsta psihoterapije koju medicinske sestre isporučuju majkama sa PPD-om može dovesti do adaptivnih promena u mozgu i telu beba.
Istraživanje je objavljeno u Razvoj i psihopatologija.
Studija je otkrila značajna poboljšanja simptoma PPD kod majki tokom devetnedeljne grupne intervencije. Najnovija studija podržava prethodna istraživanja koju je vodio Van Lieshout i koja su objavljena u julu 2023. godine, a koja su pokazala prednosti grupne CBT koju vode medicinske sestre javnog zdravlja za majke.
Rezultati ove studije sugerišu da prihvatljiv, isplativ tretman razgovora za PPD koji pružaju medicinske sestre javnog zdravlja ima potencijal da poboljša depresiju kod majke i može čak da prekine međugeneracijski prenos psihijatrijskog rizika, poboljšavajući ishode potomstva za majke i njihovu bebu.