Nedavna studija pruža sveže uvide u dinamiku odnosa između braće i sestara u porodicama sa detetom sa dijagnozom autizma. Ovo istraživanje istražuje jedinstvene perspektive i majki i braće i sestara, otkrivajući fascinantne nalaze o tome kako se ovi odnosi upoređuju sa onima u porodicama sa tipičnom decom.
Istraživanje je vodio dr Jonat Rum sa Seimour Fok School of Education na Hebrejskom univerzitetu i Univerzitetu u Kembridžu sa profesorkama Elom Daniel i Esther Dromi, zajedno sa studenticom Iael Armoni sa Univerziteta u Tel Avivu i prof. Ditza A. Zachor, direktorom Centra za autizam Medicinskog centra Šamir (Assaf Harofeh) i Univerziteta u Tel Avivu.
Studija je obuhvatila 29 dece, prosečne starosti 8,78 godina, koja zajedno sa majkama imaju mlađu braću i sestre sa dijagnozom autizma. Ova grupa je upoređena sa 46 dece, prosečne starosti 9,12 godina, sa mlađom tipičnom braćom i sestrama i njihovim majkama.
Koristeći pristup mešovitih metoda i kvantitativnog i kvalitativnog prikupljanja i analize podataka, obe grupe su popunile Upitnike za odnose između braće i sestara i učestvovale u intervjuima, nudeći sveobuhvatan pogled na dinamiku njihove braće i sestara. Rad je objavljen u časopisu za autizam i poremećaje u razvoju.
Prema izveštajima dece, odnosi između braće i sestara u obe grupe pokazali su izuzetne sličnosti. Nije bilo značajnih razlika u ukupnoj toplini, sukobu, rivalstvu ili relativnoj moći između braće i sestara, bez obzira na prisustvo autizma. Ovo sugeriše da, iz perspektive deteta, posedovanje brata ili sestre sa autizmom možda neće drastično promeniti osnovne aspekte njihovog odnosa.
Perspektive majki su otkrile drugačiji sloj složenosti. Majke dece sa autizmom su prijavile manje topline i bliskosti između svoje dece i, iznenađujuće, manje sukoba u poređenju sa majkama tipične dece, naglašavajući nijansirane izazove i smanjenu uključenost u ove odnose između braće i sestara.
Pored toga, studija je otkrila više neslaganja između majki i dece u grupi sa autizmom nego u tipičnoj grupi. I majke i deca u grupi sa autizmom prijavili su manje intimnosti i manje svađa između braće i sestara.
Zanimljivo je da je kvalitativna analiza pokazala da su braća i sestre težili da se fokusiraju na svoja sadašnja iskustva, dok su majke razmatrale šire procese u odnosima između braće i sestara. Diskusije u grupi za autizam često su spominjale različite specifičnosti bez eksplicitnog pominjanja „autizma“.
Dr Rum naglašava važnost ovih nalaza, navodeći: „Naše istraživanje baca svetlo na nijansirana iskustva braće i sestara i majki u porodicama u kojima je autizam prisutan. Razumevanje ove dinamike je ključno za pružanje bolje podrške i resursa ovim porodicama.“
Stanja iz spektra autizma utiču na značajan deo populacije, a nedavne procene pokazuju da 1 od 36 dece u Sjedinjenim Državama ima dijagnozu autizma. Ovo znači da se milioni porodica širom sveta bore sa jedinstvenim izazovima koji dolaze sa odgajanjem deteta sa spektrom autizma.
Uticaj autizma se proteže i dalje od dijagnostikovanog pojedinca, pogađajući celu porodičnu jedinicu. Studije su pokazale da roditelji autistične dece često doživljavaju veći nivo roditeljskog stresa u poređenju sa roditeljima sa decom u tipičnom razvoju, a braća i sestre autistične dece su takođe proučavani uglavnom kao izloženi riziku za različite psihološke ishode.
Istovremeno, istraživanja su pokazala da je kod autistične dece odrastanje sa braćom i sestrama u tipičnom razvoju povezano sa boljim socijalno-komunikacijskim veštinama i da odrastanje kao brat ili sestra autističnog deteta pozitivno utiče na razvoj kognitivne empatije.
Za autističnu decu i njihove porodice, bratstvo i sestra je stoga suštinski i značajan resurs i važno je naučiti o kvalitetu ovog smislenog odnosa.
Ova studija podvlači razumevanje ovih rasprostranjenih efekata i potrebu za holističkim pristupom u podršci porodicama sa autističnom decom, s obzirom na različita iskustva i perspektive unutar ovih porodica. Ističe važnost razumevanja i tipičnih iskustava braće i sestara i jedinstvenih izazova koje vide majke, obezbeđujući sveobuhvatnu podršku za ove porodice.
Podaci su prikupljeni u Izraelu od učesnika koji govore hebrejski, a početni nalazi su objavljeni na hebrejskom 2020. godine kao deo diplomskih i postdiplomskih radova na Univerzitetu u Tel Avivu. Dalja analiza i sinteza kvalitativnih i kvantitativnih nalaza u pristupu mešovitih metoda rezultirala je aktuelnim radom objavljenim ove godine.
Mešovite metode (kvantitativna I kvalitativna analiza) multi-informatorsko (izveštaji majki I izveštaji dece) ispitivanje šta je slično i drugačije u odnosima autistične dece i njihove braće i sestara u poređenju sa tipičnim braćom i sestrama dodalo je literaturi otkrivajući ne samo razlike i sličnosti u odnosima između braće i sestara, ali i u perspektivi majki i dece.