Na jesenjem sastanku Američkog hemijskog društva 2024, predstavljeni su zapanjujući nalazi o toksičnim materijalima u knjigama iz viktorijanskog doba. Analiza je pokazala prisustvo opasnih teških metala kao što su olovo i hrom u bojama koje su korišćene za ukrašavanje knjiga.
Tim istraživača sa Univerziteta Lipscomb, predvođen hemičarom Džozefom Vajnštajnom-Vebom, koristio je napredne tehnike poput rendgenske fluorescencije i induktivno spregnute plazme optičke emisione spektroskopije kako bi identifikovao ove toksične elemente. Rezultati su otkrili da neka stara izdanja sadrže visoke koncentracije olova i hroma, što može predstavljati rizik za zdravlje onih koji često rukuju ovim knjigama, kao što su bibliotekari i prodavci knjiga.
„Otkriveno je da knjige sadrže dvostruko više olova i šest puta veće koncentracije hroma od granica prihvatljivog izlaganja koje je odredio CDC,“ rekao je Vajnštajn-Veb. Ove boje, koje su u 19. veku korišćene za postizanje živopisnih nijansi, često su sadržavale opasne materijale kao što su arsen i olovo.
Dok je slučajan kontakt s ovim knjigama verovatno bezbedan, istraživači upozoravaju da dugotrajno rukovanje može predstavljati ozbiljan rizik. U međuvremenu, knjige sa toksičnim pigmentima su zapečaćene u plastiku i povučene iz upotrebe dok se ne pronađu sigurnije metode za njihovu zaštitu i očuvanje.
„Izuzetno je fascinantno otkriti kako su prethodne generacije koristile materijale za koje sada znamo da su opasni,“ zaključio je Vajnštajn-Veb, naglašavajući potrebu za većom pažnjom u očuvanju istorijskih materijala.