Svetska zdravstvena organizacija (SZO) će se ponovo sastati kako bi ponovo razmotrila da li majmunske boginje predstavljaju veliku vanrednu situaciju u javnom zdravlju, nakon što je prijavljeno na hiljade infekcija u 58 zemalja.
Generalni direktor SZO Tedros Adhanom Gebrejesus rekao je novinarima u sredu da će se odbor za hitne slučajeve sastati kasnije ovog meseca kako bi razgovarao o retkom virusu, uprkos zaključku u junu da majmunske boginje nisu „vanredna situacija za javno zdravlje od međunarodnog značaja“.
„Što se tiče majmunskih boginja, i dalje sam zabrinut zbog obima i širenja virusa“, rekao je on, dodajući da osoblje SZO „prati podatke“ i da će se komitet sastati do nedelje 18. jula da predstavi najnovije informacije o evoluciji izbijanja.
Iako je Tedros primetio da „testiranje ostaje izazov“ i rekao da je „velika verovatnoća“ da veliki broj infekcija ostane neotkriven, dodao je da je zabeleženo 6.000 slučajeva širom sveta. Sada primećene u 58 zemalja, infekcije su se udvostručile od maja.
Evropa je i dalje epicentar trenutne epidemije, čineći oko 80 odsto slučajeva zabeleženih širom sveta, nastavio je šef SZO, takođe upozoravajući da je virus stigao u neke afričke zemlje koje ranije nisu bile pogođene majmunskim boginjama, koje su endemske za šačicu nacija na kontinentu.
SZO nije preporučila masovne vakcinacije protiv majmunskih boginja, već sugerisala pojačan nadzor nad virusom kako bi se zdravstvenim radnicima pomoglo da ga dijagnostikuju i leče. Bez obzira na to, zvaničnici u SAD, Velikoj Britaniji, Kanadi i drugde pripremili su se da podele vakcinacije, a Bela kuća sada ima za cilj da podeli skoro 2 miliona doza do kraja godine.
Virus majmunskih boginja može se širiti bliskim kontaktom sa zaraženim ljudima, njihovim telesnim tečnostima ili drugim kontaminiranim materijalima. Početni simptomi uključuju groznicu, bolove u glavi i mišićima, otečene limfne čvorove, jezu i iscrpljenost, i iako se većina infekcija povlači bez ozbiljne bolesti, virus je smrtonosan u malom procentu slučajeva.