SZO alarmira slučajeve mipoksa u DR Kongu

SZO alarmira slučajeve mipoksa u DR Kongu

Svetska zdravstvena organizacija je u subotu prijavila 12.569 slučajeva mipoksa i 581 smrtni slučaj u Demokratskoj Republici Kongo ove godine do 12. novembra, što je najveća godišnja cifra ikada zabeležena.

Zarazna bolest, ranije poznata kao boginje majmuna, prvi put je identifikovana kod ljudi 1970. godine u DRC.

On je godinama bio endemičan u nekoliko zemalja zapadne i centralne Afrike, gde su epidemije često počinjale kada se virus preneo na ljude sa zaraženih životinja.

Sve osim četiri od 26 provincija DRC-a prijavile su infekcije, „sa novim slučajevima u geografskim oblastima koje ranije nisu prijavljivale mpok, uključujući Kinšasu, Lualabu i Južni Kivu“, saopštila je SZO.

SZO je zabrinuta zbog prenosivosti varijante i rekla je da sarađuje sa kongoanskim ministarstvom zdravlja na proceni situacije.

Prošlogodišnji nagli broj infekcija u Evropi i Sjedinjenim Državama, izvan endemskih područja zaraze, podstakao je SZO da u julu 2022. proglasi vanredno stanje javnog zdravlja od međunarodnog značaja, najveći alarm koji može da zvuči.

Upozorenje je okončano u maju ove godine, ali se savetuje stanovništvo da ostane na oprezu.

Globalna epidemija je uglavnom pogodila muškarce koji imaju seks sa muškarcima i koji su nedavno imali seks sa jednim ili više partnera, navodi SZO.

Kontaminirani predmeti takođe mogu širiti bolest.

Prvi simptomi su temperatura, glavobolja, bolovi u mišićima i leđima tokom pet dana.

Potom se pojavljuju osipovi na licu, dlanovima i tabanima, praćeni bolnim lezijama, flekama i na kraju krastama.

Bolest se obično leči sama nakon dve do četiri nedelje. Najozbiljnije je za decu, trudnice i osobe sa oslabljenim imunološkim sistemom.

Ukupno 91.788 slučajeva i 167 smrtnih slučajeva prijavljeno je u 116 zemalja i teritorija od januara 2022. do 31. oktobra ove godine, saopštila je SZO.