Sve više žena prijavljuje prelom kuka ranije u životu, otkriva istraživanje

Sve više žena prijavljuje prelom kuka ranije u životu, otkriva istraživanje

Starije žene sa niskom gustinom kostiju imaju veću verovatnoću da dožive svoj prvi prelom kuka u 60-im godinama u poređenju sa starijim godinama, prema istraživanju koje je predstavljeno u nedelju na ENDO 2024, godišnjem sastanku Endokrinog društva u Bostonu.

„Starije žene imaju povećan rizik od krhkosti preloma kuka. To su prelomi kuka sa minimalnom traumom ili usled pada sa visine, i često su smrtonosni i onesposobljavaju“, rekla je Avica Atri, dr. Bolnica Džeferson Ajnštajn u Filadelfiji, Pensilvanija. „Kako populacija preko 60 godina raste u Sjedinjenim Državama, veliki deo žena će biti izložen povećanom riziku od takvih preloma.“

Atri i njene kolege pokušale su da shvate kako osteoporoza u kuku može povećati rizik od preloma tokom vremena u određenim starosnim grupama.

Koristili su podatke Nacionalne ankete o zdravlju i ishrani (NHANES) da identifikuju žene u SAD starosti 60 ili više godina sa niskom mineralnom gustinom kostiju (T-skor ≤ -1) na vratu butne kosti, na osnovu DEKSA skeniranja iz 2009-2018.

„Među ovim ženama otkrili smo da je prosečna mineralna gustina kostiju u kuku opala zajedno sa porastom tereta osteoporoze, koji se povećao sa 18% na 21%“, rekao je Atri. „Međutim, ovo nije dovelo do povećanja broja krhkih preloma kuka tokom ovog perioda i zanimljivo je da je bilo 50% manje fraktura krhkosti kuka koje su sami prijavili u periodu od 10 godina studije.“ Istraživači nisu otkrili značajno povećanje u lečenju osteoporoze tokom ovog vremena.

Takođe su otkrili da se broj žena starijih od 70 godina koje su doživele prvi krhki prelom kuka smanjio tokom studije, u poređenju sa ženama starosti 60-69 godina. Žene starosti 60-70 godina su same prijavile prvi prelom kuka za 50% više. Istraživači veruju da bi to moglo biti zbog preventivnih napora koji su već na snazi za populaciju stariju od 70 godina.

Ovi nalazi, rekao je Atri, naglašavaju potrebu za ranijom svešću o zdravlju kostiju kroz rutinske posete kancelariji primarne zdravstvene zaštite. Ona takođe predlaže dodatne mere za poboljšanje edukacije pacijenata o prednostima ishrane, vežbanja, prevencije pada, skrininga i lečenja kako bi se ovi dispariteti obuzdali.

„Kako prevalencija osteoporoze na nacionalnom nivou pokazuje trend pogoršanja na osnovu analize podataka NHANES-a, veća je verovatnoća da će žene doživeti svoj prvi fragilni prelom kuka u 60-im godinama, a ne u starijim godinama“, rekao je Atri. „Nikad nije prerano razmišljati o zdravlju kostiju.“