Prečesto se ispostavi da su hrana i piće koje najviše volimo štetni za naše zdravlje, ali nova studija o dva najpopularnija pića na svetu iznenađujuće je lako progutati.
Nalazi sugerišu da kofein koji se redovno konzumira u kafi ili čaju može biti dobar za vaše srce – posebno kada se konzumira više šoljica dnevno.
Proučavajući zdravstvene podatke više od 300.000 učesnika u UK Biobank, istraživači u Kini i Švedskoj su otkrili da je konzumiranje kofeina povezano sa manjim rizikom od razvoja višestrukih kardiometaboličkih poremećaja.
To uključuje stanja kao što su hipertenzija, moždani udar, dijabetes ili koronarna bolest srca. Prema nekim procenama, posedovanje dva od ovih poremećaja odjednom, za razliku od samo jednog, može više nego udvostručiti rizik od smrti.
Učesnici studije koji su svakodnevno konzumirali umerenu količinu kofeina – otprilike tri ili više šoljica kafe ili pet ili više šoljica čaja – imali su više od 40 odsto manji relativni rizik od razvoja dve ili više kardiometaboličkih bolesti tokom narednih godina.
„Nalazi naglašavaju da bi promovisanje umerenih količina kafe ili kofeina kao prehrambene navike kod zdravih ljudi moglo imati dalekosežne koristi za prevenciju kardiometaboličkog multimorbiditeta“, pišu istraživači, predvođeni epidemiologom Ksujia Lu sa Univerziteta Soočov u Kini.
Mnoga ranija istraživanja su otkrila da je konzumacija kafe povezana sa poboljšanim kardiovaskularnim i neurološkim zdravstvenim ishodima, a čini se da oni koji piju oko tri i po šoljice dnevno imaju najviše koristi.
Novi nalazi se slažu sa tom dozom.
Studija je uključila jednu grupu od 172.315 zdravih učesnika, koji su bili bez bilo kakve kardiometaboličke bolesti na početku studije, kako bi se istražila povezanost kofeina sa tekućim zdravljem srca.
Pored toga, druga grupa od 188.091 učesnika korišćena je za istraživanje povezanosti kafe ili čaja na zdravlje srca. Zdravlje učesnika praćeno je u proseku 11 godina.
U poređenju sa onima koji ne piju, i oni koji piju kafu i čaj imali su bolje kardiovaskularne zdravstvene rezultate, bez obzira na to koliko šoljica dnevno piju. Oni koji su pijuckali umerenu količinu kofeina, međutim, imali su najmanji rizik od razvoja višestrukih morbiditeta.
Podskup onih koji piju kofein i koji piju kafu i čaj dalje je proučavan na biomarkere u krvi. Testovi krvi su otkrili povezanost između kofeinskih pića i znakova nižeg holesterola i poboljšane insulinske rezistencije.
U analizi osetljivosti, istraživači su otkrili da su 3 šoljice kafe dnevno povezane sa manjim rizikom od najpre razvoja dijabetesa tipa 2, a zatim i koronarne bolesti srca. Takođe je bio manji rizik od moždanog udara koji bi doveo do koronarne bolesti srca.
Pored toga, pet šoljica čaja dnevno je bilo povezano sa manjim rizikom od razvoja dijabetesa tipa 2 u koronarnu bolest srca, kao i manjim rizikom od dijabetesa tipa 2 koji može dovesti do moždanog udara.
Nalazi moraju biti potvrđeni daljim istraživanjem, ali oni ukazuju da umereni unos kofeina može imati zaštitni efekat na kardiovaskularno zdravlje kod mnogih ljudi, bez obzira na godine, pol, pušački status, fizičku aktivnost ili opštu ishranu.
Autori se nadaju da će metaboliti koje su identifikovali, a koji povezuju kofein sa kardiovaskularnim zdravljem, „pružiti tragove“ za otkrivanje bioloških mehanizama koji stoje iza potencijalno moćnih efekata kofeina na zdravlje.
Studija je objavljena u časopisu The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.