Suplementacija niskim dozama gvožđa nema koristi za dojenčad, pokazuje studija

Suplementacija niskim dozama gvožđa nema koristi za dojenčad, pokazuje studija

Američko pedijatrijsko udruženje preporučuje suplemente gvožđa svim zdravim bebama koje doje duže od četiri meseca, dok ga evropski kolega, Društvo za gastroenterologiju, hepataologiju i ishranu, ne preporučuje.

Ove odstupajuće smernice stimulisale su istraživače da osmisle novu studiju. Dojenje se preporučuje, a procenat dece koja se doje tokom prve polovine života je visok. Istraživači su želeli da utvrde da li bebe koje doje mogu imati koristi od dodatnog gvožđa.

Cilj istraživanja SIDBI bio je da se uporede smernice zasnovane na efektu suplementacije gvožđa na psihomotorni razvoj dece.

SIDBI je skraćenica za dopunu gvožđa i razvoj kod dojenih beba i predstavlja randomizovano, placebom kontrolisano ispitivanje koje je sprovedeno između decembra 2015. i maja 2020. sa praćenjem do maja 2023. To je bila međunarodna saradnja između Medicinskog univerziteta u Varšavi i Univerziteta Umea. , a deca su regrutovana i u Poljskoj i u Švedskoj.

Ukupno je regrutovano 221 novorođenče. Ako su isključivo dojene sa četiri meseca, nasumično su raspoređene da primaju gvožđe, 1 mg/kg ili placebo jednom dnevno od 4 do 9 meseci starosti. Učesnike je zatim procenio psiholog u dobi od 12, 24 i 36 meseci. Proučavane su kognitivne, motoričke i jezičke sposobnosti, kao i problemi u ponašanju.

Rezultati su objavljeni u časopisu JAMA Pedijatrija.

„Nismo videli nikakve značajne razlike u psihomotornom razvoju između dece koja su primala dodatno gvožđe i dece koja su primala placebo“, kaže Ludvig Svensson, dr. student na suđenju SIDBI. „Drugim rečima, nije bilo koristi od dodataka gvožđu za razvoj. Više dece u placebo grupi imalo je nedostatak gvožđa, ali razlika nije bila značajna.

„Naši rezultati pružaju visokokvalitetne dokaze u oblasti gde su nedostajala randomizovana ispitivanja. Oni pojačavaju evropske smernice da se dodaci gvožđa ne preporučuju svim zdravim dojenčadima. Ponosni smo što smo objavili rezultate u JAMA Pediatrics, i nadamo se da će puno pažnje za studiju.“

Ludvig se raduje analizi preostalih podataka u okviru SIDBI studije.

„Između ostalog, pogledaćemo probleme u ponašanju u dobi od 3 godine. Biće veoma uzbudljivo videti da li su dodaci gvožđa uticali na ponašanje koje može biti povezano sa ADHD-om ili spektrom autizma.“