Super-aktivacija signalnog sistema vitamina A štiti od bolesti motornih neurona, drugih stanja

Super-aktivacija signalnog sistema vitamina A štiti od bolesti motornih neurona, drugih stanja

Lekovi koji „uključuju“ vitamin A u telu takođe mogu pomoći u sprečavanju stanja kao što je bolest motornih neurona (MND).

Novo istraživanje sa Univerziteta u Aberdinu objavljeno danas u Frontiers in Neuroscience, otkrilo je, po prvi put, da lekovi koji ciljaju specifične receptore neophodne za aktiviranje vitamina A mogu biti terapeutski za bolesti koje dovode do propadanja mozga.

Konkretno, kada su uslovi bolesti simulirani u laboratoriji, tim je otkrio da super-aktivacija signalnog sistema vitamina A pomaže u zaštiti od vrste oštećenja koja se mogu pojaviti kod bolesti kao što je MND.

Profesor Peter McCafferi, predsjedavajući medicinskih nauka na Univerzitetu u Aberdinu, koji je vodio studiju, objašnjava: „Otkrili smo da se ovi lijekovi vezuju i uključuju ‘retinoičnu kiselinu’, ključni protein uključen u aktivaciju vitamina A u telu.“

Azita Kouchmeshki, neuronaučnik na Univerzitetu Kalifornije u San Francisku, i prvi autor, rekla je: „Testirali smo ove lekove u nizu studija na neuronima uzgojenim u posudi. Hemikalije su dodane neuronima koji su izazvali štetu slično promenama koje javljaju kod bolesti kao što su MND ili ALS.

„Uobičajeno, ove hemikalije izazivaju odumiranje neurona. Međutim, primena lekova koji se vezuju za receptor retinoične kiseline značajno je smanjila broj ćelija koje su odumrle.“

„Isti lekovi su takođe testirani na miševima i otkriveno je da izazivaju promene koje sugerišu da bi takođe mogli biti efikasni u telu.“

Bolest motornih neurona pogađa 5.000 odraslih osoba u Velikoj Britaniji u bilo kom trenutku i postoji rizik od 1 od 300 da dobijete MND tokom celog života. Kada bolest napreduje, to dovodi do smrti motornih neurona neophodnih za kontrolu mišića, što rezultira progresivnom slabošću mišića, a u većini slučajeva bolest je fatalna za nekoliko godina. Trenutno ne postoje tretmani koji bi poboljšali ovo stanje za više od samo nekoliko meseci.

Profesor McCafferi se nada da ovo otkriće može dovesti do novih tretmana za MND. Rekao je: „Naše istraživanje pruža prve korake za identifikaciju novih ciljeva za lekove koji onda mogu dovesti do budućih terapija.

Saradnik na projektu, Andi Vhiting, izvršni direktor Nevrargenics Ltd i profesor emeritus na Univerzitetu Durham dizajnirao je i sintetizovao lekove koje je tim koristio.

Profesor Vhiting je rekao: „Postoji potpuni nedostatak lekova koji stvarno modifikuju bolest za neurodegeneraciju uopšte, a posebno za ALS. Posvećeni smo promeni toga i pružanju nade obolelima od MND u prvom redu. Ovo je još jedan korak u pravcu put za isporuku novih terapija za takve globalno izazovne bolesti.“

Dr Nicholas Cole, šef istraživanja u udruženju MND, rekao je: „Oduševljeni smo što podržavamo tako vredan rani rad za koji se nadamo da će pomoći otkrivanju potencijalnih novih terapija koje bi mogle biti predložene za kliničko testiranje.

„Nada je, naravno, da ćemo kroz kontinuiranu javnu podršku, saradnju i partnerski rad pronaći rešenja za otklanjanje složene prirode MND-a, što će dovesti do efikasnog lečenja.“