Zdrava ishrana je povezana sa manjim rizikom od dijabetesa tipa 2, bez obzira na genetski rizik

Zdrava ishrana je povezana sa manjim rizikom od dijabetesa tipa 2, bez obzira na genetski rizik

Zdrava ishrana koja se pridržava preporuka za ishranu povezana je sa boljim nivoom glukoze u krvi i manjim rizikom od predijabetesa i dijabetesa tipa 2, pokazuje nova studija Univerziteta istočne Finske. Ova povezanost je takođe primećena kod osoba sa visokom genetskom predispozicijom za dijabetes tipa 2. Nalazi su objavljeni u European Journal of Nutrition.

Dijabetes tipa 2 je izrazito genetska bolest koja se može sprečiti i odložiti zdravim načinom života, kao što su ishrana i vežbanje.

„Međutim, nismo zaista znali da li je zdrava ishrana podjednako korisna za sve, odnosno za one sa niskim genetskim rizikom i za one sa visokim genetskim rizikom“, kaže doktorski istraživač Ula Tolonen sa Univerziteta istočne Finske.

Studija poprečnog preseka ispitala je potrošnju hrane i nivoe glukoze u krvi kod više od 1.500 sredovečnih i starijih muškaraca koji su učestvovali u široj studiji Metabolic Sindrome in Men Studi, METSIM.

Potrošnja hrane je merena pomoću upitnika o učestalosti hrane, a nivoi glukoze u krvi su mereni dvočasovnim testom tolerancije glukoze. Pored toga, genetski rizik od dijabetesa tipa 2 učesnika studije je ocenjen na osnovu 76 genetskih varijanti povezanih sa rizikom od dijabetesa tipa 2.

Istraživači su identifikovali dva načina ishrane zasnovana na potrošnji hrane. Šema ishrane koja se naziva „zdrava“ uključuje, između ostalog, povrće, bobičasto voće, voće, biljna ulja, ribu, živinu, krompir, nezaslađeni i nemasni jogurt, nemasni sir i proizvode od celog zrna, kao što su kaša, testenina i pirinač. Ova dijeta je bila povezana sa, na primer, nižim nivoom glukoze u krvi i manjim rizikom od predijabetesa i dijabetesa tipa 2.

Studija je takođe istraživala efekat genetskog rizika od dijabetesa tipa 2 na povezanost sa ishranom i metabolizmom glukoze. Činilo se da su povezanost zdrave ishrane sa boljim metabolizmom glukoze tačna za pojedince sa niskim i visokim genetskim rizikom od dijabetesa.

„Naši nalazi sugerišu da izgleda da zdrava ishrana koristi svima, bez obzira na njihov genetski rizik“, zaključuje Tolonen.