Studija sugeriše da preoperativni antibiotski tretman u pedijatrijskoj hirurgiji preloma lakta nije neophodan

Studija sugeriše da preoperativni antibiotski tretman u pedijatrijskoj hirurgiji preloma lakta nije neophodan

Lečenje antibioticima pre hirurške sanacije preloma pedijatrijskog lakta ne smanjuje rizik od postoperativne infekcije, prema novim nalazima tima istraživača i hirurga sa Medicinskog fakulteta Univerziteta u Misuriju.

Prelom kosti humerusa u blizini lakta je česta povreda kod dece koja padaju. Tipičan hirurški pristup za popravku pedijatrijskih preloma lakta je procedura koja se zove zatvoreno redukciono perkutano pričvršćivanje (CRPP). To uključuje umetanje igala ili žica kroz kožu kako bi se poboljšala stabilnost i zarastanje kosti.

CRPP je minimalno invazivna, sigurna i efikasna procedura, ali postoperativne infekcije se mogu javiti u malom broju slučajeva. Kao rezultat toga, neki lekari će prethodno lečiti pacijenta antibioticima u nadi da će sprečiti pojavu infekcija nakon operacije.

U nedavnom randomizovanom ispitivanju, istraživači MU su testirali da li je preoperativno, preventivno lečenje antibioticima rezultiralo nižim stopama infekcije nakon CRPP-a. Ono što su otkrili je da nije važno da li je pacijent lečen profilaktičkim antibioticima ili ne kada je u pitanju stopa postoperativne infekcije.

Sumit Gupta, MD, šef odeljenja, pedijatrijska ortopedija i vanredni profesor ortopedske hirurgije na Medicinskom fakultetu pomogli su u vođenju studije, koja je uključivala 160 pacijenata nasumično raspoređenih da primaju antibiotike pre operacije ili placebo. Njegov tim je otkrio da je stopa infekcije kod onih koji su lečeni placebom bila samo 0,1% veća nego u grupi koja je primala terapiju. U obe grupe stopa infekcije je bila veoma niska; samo 1,2% do 1,3% respektivno.

„Dokazi sugerišu da nema potrebe za prehirurškim antibiotskim tretmanom u ovakvim slučajevima“, rekao je Gupta. „Kako otpornost na antibiotike nastavlja da raste, važnost upravljanja antibioticima je od suštinskog značaja za očuvanje efikasnosti i prednosti ovih lekova koji spasavaju život.

Trenutne smernice kliničke prakse koje je razvio zajednički panel Američkog društva farmaceuta zdravstvenog sistema, Društva za infektivne bolesti Amerike, Društva za hirurške infekcije i Društva za epidemiologiju zdravstvene zaštite Amerike priznaju da je potreba za antibioticima pre operacije nije dobro utvrđeno.

„Rezultati naše studije pružaju važne podatke koji se mogu koristiti u razvoju novih smernica zasnovanih na dokazima za pomoć hirurzima u njihovoj odgovarajućoj upotrebi antibiotika“, rekao je Daniel Hoernschemeier, MD, medicinski direktor Pedijatrijske procedure i vanredni profesor kliničku ortopedsku hirurgiju na Medicinskom fakultetu. „Sve je jasnije da bi trebalo da koristimo antibiotike samo za lečenje infekcija koje se stvarno dešavaju.

„Efekat profilakse antibiotikom na stope infekcije kod preloma pedijatrijskih suprakondilarnih humerusa lečenih zatvorenom redukcijom i perkutanim pričvršćivanjem: prospektivno dvostruko slepo randomizovano kontrolisano ispitivanje“ je nedavno objavljeno u časopisu Američke akademije ortopedskih hirurga.