Studija sugeriše da hepatitis E može biti seksualno prenosiva infekcija

Studija sugeriše da hepatitis E može biti seksualno prenosiva infekcija

Istraživači su otkrili da je virus hepatitisa E povezan sa spermom kod svinja, što sugeriše da se virus može i seksualno prenositi i povezan sa muškom neplodnošću, prema novoj studiji objavljenoj u PLOS Pathogens.

Hepatitis E (HEV) je vodeći uzrok akutne virusne infekcije jetre kod ljudi širom sveta, uglavnom u regionima u razvoju gde su sanitarni uslovi loši. Virus je takođe endemičan kod svinja u Sjedinjenim Državama – iako je prisutan uglavnom u organima, a ne u mišićima, i ubija se kada se meso kuva.

Pošto je HEV povezan sa fatalnim komplikacijama u trudnoći i izveštajima o muškoj neplodnosti u zemljama u razvoju, istraživači sa Državnog univerziteta u Ohaju istražili su njegovu infektivnost kod svinja, čija reproduktivna anatomija veoma liči na ljudsku.

Nakon inokulacije svinja sa HEV-om, tim je otkrio da virus cirkuliše krvlju i izlučuje se izmetom, što znači da su svinje zaražene, ali nisu imale kliničke simptome – asimptomatski slučajevi su česti i kod ljudi. Rezultati su takođe pokazali da je HEV prisutan na glavi spermatozoida, i da te iste virusne čestice mogu inficirati ljudske ćelije jetre u kulturi i početi da se razmnožavaju.

„Naša studija je prva koja pokazuje ovu povezanost virusa hepatitisa E sa spermatozoidom“, rekao je prvi autor Kuš Jadav, koji je završio rad kao doktor nauka. student u Centru za zdravlje životinja u državi Ohajo.

„Naše buduće studije će biti usmerene ka razumevanju povezanosti između virusa hepatitisa E i glave sperme na mehanički način i korišćenje životinjskih modela da vidimo da li se seksualni prenos virusa dešava – jer u ljudskom okruženju još uvek ne znamo. “

Polno prenosivi organizmi su oni koji mogu da nađu sigurno utočište u testisima, gde su zaštićeni barijerom krvi i testisa koju imune ćelije ne mogu da pređu. Pored trudnoće i reproduktivnih poremećaja povezanih sa HEV-om, postoje znaci da takođe može dovesti do poremećaja pankreasa i neuroloških poremećaja kod ljudi. Istorijski gledano, pretpostavljalo se da se kliničke infekcije — čak i kod trudnica — prate fekalno-oralnim prenosom.

Jadav radi u laboratoriji starijeg autora studija Skota Kennija, vanrednog profesora veterinarske preventivne medicine u državi Ohajo sa sedištem u Centru za zdravlje životinja u hrani na kampusu Vooster College of Food, Agricultural and Environmental Sciences.

Kennei proučava HEV i druge viruse kod životinja – posebno one koji mogu da zaraze ljude. Ovaj rad je izdanak veće studije na svinjama koja ispituje HEV sojeve koji su otporni na antivirusne lekove.

Koristeći fluorescentnu mikroskopiju u ovoj novoj studiji za ispitivanje svinjske sperme 84 dana nakon inokulacije sa HEV, Iadav je otkrio virusne čestice povezane sa najmanje 19% spermatozoida prikupljenih od inficiranih svinja.

„Ne možemo reći da sede spolja ili unutar ćelija sperme“, rekao je on. „Ne znamo da li virus hepatitisa E zaista može da završi ciklus replikacije u glavi sperme, tako da mislimo da je sperma više nosilac nego osetljiva ćelija.“

Studija je takođe pokazala da je prisustvo HEV-a u korelaciji sa oštećenom spermom – potencijalno menjajući njihovu strukturu i smanjujući njihovu sposobnost kretanja kroz semenu tečnost. Međutim, istraživači još ne mogu da kažu da se ove promene direktno prevode u probleme sa plodnošću, iako veza između HEV infekcije i ljudske neplodnosti sugeriše da bi to mogao biti slučaj.

„U između 20% i 50% dokumentovanih slučajeva muške neplodnosti, oni zapravo ne znaju šta ga uzrokuje“, rekao je Keni. „Zato se zalažemo za više skrininga na virus hepatitisa E kao potencijalnog uzroka za te slučajeve.“

Sadašnji nalazi takođe čine osnovu za skrining seksualnih partnera trudnica koje su pozitivne na HEV, rekao je Jadav, iako naučnici još nisu utvrdili da je seksualni prenos moguć.

Postoje implikacije i za industriju svinja. Većina komercijalnih legla svinja proizvodi se veštačkom oplodnjom, sa spermom donatora koja se široko distribuira iz velikih objekata za uzgoj.

„To bi mogao biti deo problema sa HEV koji je endemičan širom zemlje i postavlja pitanje da li uzrokuje smanjenje reprodukcije svinja“, rekao je Keni.

„Pošto HEV ne nanosi dovoljno štete svinjama da bi ograničio profitabilnost proizvodnje, ne vidim da se industrija svinja široko vakciniše protiv virusa hepatitisa E, ali ako bismo mogli da sprovedemo neku vrstu isplativog skrininga ili vakcinacije u ovim objektima za veprove uzvodno , možda bismo mogli da smanjimo unošenje virusa u nova stada.“