Studija sugeriše da bi rana indukcija porođaja mogla da smanji nejednakosti u ishodima trudnoće

Studija sugeriše da bi rana indukcija porođaja mogla da smanji nejednakosti u ishodima trudnoće

Podsticanje porođaja u 39. nedelji trudnoće ima najveću korist u smanjenju rizika za žene iz socioekonomski siromašnijih oblasti, prema novoj studiji objavljenoj u časopisu otvorenog pristupa PLOS Medicine od strane Ipeka Gurol-Urgancija sa Londonske škole higijene i tropske medicine, Ujedinjeno Kraljevstvo, i njegovih kolega. Nalazi sugerišu da povećano prihvatanje indukcije porođaja u 39. nedelji može pomoći u smanjenju nejednakosti u nepovoljnim perinatalnim ishodima.

Neželjeni perinatalni ishodi—koji uključuju mrtvorođenče, neonatalne smrti, prevremeno rođene i druge komplikacije porođaja—češći su među ženama iz siromašnih područja i etničkih manjina u Engleskoj. U toku je debata o tome da li indukciju porođaja sa porođajem u 39. nedelji treba ponuditi u trudnoćama niskog rizika na osnovu etničke pripadnosti ili socioekonomskog statusa.

U novoj studiji, istraživači su analizirali bazu podataka o svim prijemima majki u englesku nacionalnu zdravstvenu službu između januara 2018. i marta 2021. Ukupno 501.072 žene sa niskim rizikom trudnoće koje još nisu rodile u 39. sedmici bile su uključene u analizu; od njih, 47.352 (9,5%) je imalo indukciju porođaja u 39. nedelji.

Od porođaja u induktivnoj grupi, 3,3% je imalo neželjeni perinatalni ishod u poređenju sa 3,6% porođaja u grupi sa očekivanim tretmanom. Nakon prilagođavanja, istraživači su otkrili malu korist od indukcije porođaja u trudnoćama niskog rizika, sa 360 indukcija povezanih sa izbegavanjem jednog neželjenog ishoda. Međutim, koristi od indukcije su uglavnom primećene kod žena iz socioekonomski siromašnijih područja (p=0,01) i žena koje nisu imale ranijih trudnoća (p=0,02).

„Potrebno je poboljšano prikupljanje rutinskih podataka o indikacijama za indukciju i prisustvu faktora rizika da bi se potvrdila uloga koju indukcija porođaja u 39. nedelji kod žena sa niskorizičnom trudnoćom može da igra u smanjenju nejednakosti u riziku od neželjenih perinatalnih ishoda“, kaže koautor prof. Asma Khalil.

Dr Ipek Gurol-Urganci dodaje: „Koristili smo rutinski prikupljene administrativne bolničke podatke. Naša studija je istakla da su nam hitno potrebni detaljni, tačni i potpuni podaci iz svakog porodilišta, prikupljeni na nacionalnom nivou, posebno o indikacijama indukcije porođaja, kako bismo još bolje razumeli ulogu koju indukcija porođaja može da igra u poboljšanju perinatalnog ishoda.