Stopa samoubistava mladih muškaraca koji su preživjeli rak se utrostručila posljednjih godina

Stopa samoubistava mladih muškaraca koji su preživjeli rak se utrostručila posljednjih godina

Novo istraživanje objavljeno u JAMA Netvork Open iz USC Norris Comprehensive Cancer Center, deo Keck Medicine of USC, sugeriše da među svim preživelima od raka, muški adolescenti i mladi odrasli (AIA) imaju najveću stopu smrti od samoubistva.

Studija takođe izveštava da je broj samoubistava u grupi muškaraca preživelih od raka AIA (uzrasta od 15 do 39 godina) porastao tri puta tokom perioda od 21 godine. U 2021. godini, jedan od 65 smrtnih slučajeva u grupi pripisan je samoubistvu. Smrt od samoubistava takođe se povećala za druge grupe preživelih od raka, ali se jaz u stopama samoubistava između mladića i drugih populacija značajno povećao tokom vremena.

Rak postaje sve češći među mladim ljudima, a osobe koje su preživele rak imaju veću verovatnoću da se bore sa anksioznošću, depresijom i mislima o samoubistvu, prema Američkom društvu za rak i Nacionalnoj sveobuhvatnoj mreži za rak. Ova studija, jedna od prvih koja je ispitala stope samoubistava prema polu za pacijente sa AIA obolelim od raka, okarakterisala je povećanje stope samoubistava među ovom populacijom kao alarmantno.

Istraživači su koristili podatke iz Programa za nadzor, epidemiologiju i krajnje rezultate Nacionalnog instituta za rak da bi procenili oko 4,5 miliona smrtnih slučajeva među preživelima od raka između 2000.-2021. Preživeli od raka se definišu kao svako kome je ikada dijagnostikovan rak, bez obzira gde se nalazi u toku svoje bolesti.

Zatim su podelili podatke prema tri starosne grupe: starosti 15-39, 40-59 i šezdeset i više, i dalje podelili svaku grupu po muškarcima ili ženama.

Studija je otkrila da je 2000. godine 4,9 smrtnih slučajeva na 1.000 smrtnih slučajeva muških pacijenata obolelih od raka AIA uzrokovano samoubistvom, a stope samoubistava za sve druge starosne/polne grupe pacijenata obolelih od raka kretale su se od 0,4 do 3,1 na 1.000 umrlih.

Skoro dve decenije kasnije, 2021. godine, broj samoubistava na 1.000 umrlih muškaraca obolelih od AIA raka porastao je na 15,4. Dok su se stope samoubilačkih smrtnih slučajeva za sve druge starosne/polne grupe pacijenata obolelih od raka takođe povećale, stope su bile mnogo niže od onih kod muških pacijenata sa AIA karcinomom, u rasponu od 0,6 do 7,4 na 1.000 smrtnih slučajeva.

U drugim nalazima, istraživači su utvrdili da su karcinom štitne žlezde, rak testisa i melanom kože tri najčešće dijagnoze raka koje dovode do samoubistva među muškarcima obolelima od AIA raka. Prema Američkom društvu za rak, ova tri karcinoma su među onima sa najvišim petogodišnjim stopama preživljavanja.

Istraživači nisu imali pristup određenim informacijama o pacijentima, kao što su stanje mentalnog zdravlja pre dijagnoze raka, razlog ili metod samoubilačke smrti, prognoze raka pacijenata i status raka, kao što je recidiv ili remisija bolesti, u to vreme smrti.

Međutim, uprkos ovim ograničenjima, autori studije veruju da njihovi nalazi zahtevaju poziv na pažnju usmerenu na stopu samoubistava pacijenata sa AIA, posebno muškaraca. Oni preporučuju da se pacijentima sa rakom AIA pruži dugoročna podrška i resursi koji bi potencijalno mogli da preokrenu ovaj trend.