Studija pokazuje kako THC remeti moždanu aktivnost i izazva kognitivno oštećenje

Studija pokazuje kako THC remeti moždanu aktivnost i izazva kognitivno oštećenje

Nova studija koju su vodili istraživači iz Opšte bolnice u Masačusetsu otkriva da glavna psihoaktivna komponenta u kanabisu ili marihuani remeti normalne veze i aktivnost prefrontalnog korteksa mozga, regiona koji je ključan za donošenje odluka i samokontrolu.

Nalazi su objavljeni u časopisu Neuropsychopharmacology.

„Znamo da Δ9-tetrahidrokanabinol, ili THC, u kanabisu može uticati na razmišljanje i ponašanje i potencijalno dovesti do kognitivnog oštećenja“, rekla je viši autor Jodi M. Gilman, dr. medicine i vanredni profesor psihijatrije na medicinskoj školi Harvard. „Ovaj poremećaj prefrontalnog korteksa može biti osnova kognitivnog oštećenja.“

Gilman i njene kolege sprovele su dvostruko slepu, randomizovanu, unakrsnu studiju kod odraslih, starosti od 18 do 55 godina, koji su redovno koristili kanabis. Koristeći prenosivu tehnologiju skeniranja mozga, istraživači su uporedili aktivnost mozga 128 učesnika pod uticajem THC-a u odnosu na placebo.

THC je bio povezan sa smanjenom funkcionalnom vezom unutar prefrontalnog korteksa u odnosu na placebo, sa najslabijim vezama među onima koji su prijavili veću težinu intoksikacije.

Takođe, THC je bio povezan sa povećanom varijabilnosti (ili smanjenom stabilnošću) funkcionalne povezanosti prefrontalnog korteksa, što bi moglo ukazivati na smanjenu sposobnost mozga da se efikasno prilagođava ili rekonfiguriše na promenljive stimuluse. Konačno, THC je bio povezan sa nižom ukupnom aktivnošću unutar prefrontalnog korteksa.

„Uspeli smo da izmerimo ove efekte intoksikacije THC-om koristeći prenosive slike, koje bi potencijalno mogle da se ugrade u scenarije testiranja oštećenja, na primer na putu“, rekao je Gilman.

„Potrebno nam je više studija da bismo razumeli kako se efekti akutne intoksikacije THC-om na mozak odnose na kognitivne performanse i operativno oštećenje.“