Studija se bavi uticajem peritonealne dijalize na funkciju štitne žlezde

Studija se bavi uticajem peritonealne dijalize na funkciju štitne žlezde

Pacijenti koji su podvrgnuti peritonealnoj dijalizi (PD) imaju značajno veće koncentracije tiroksina (T4) od pacijenata na hemodijalizi (HD) i veće koncentracije slobodnog T4 (FT4) za 12 i 24 meseca, prema studiji objavljenoj na mreži 7. septembra u časopisu Seminari iz dijalize.

Dr Jelić Pranjić Ita, iz KBC-a Rijeka u Hrvatskoj, sa saradnicima sproveli su prospektivnu jednocentarnu studiju za ispitivanje funkcije štitne žlezde kod 18 pacijenata sa PB u periodu od 24 meseca. Podaci su upoređeni sa onima od pacijenata koji su istovremeno lečeni HD.

Istraživači su otkrili da su neki od pacijenata sa PD u početku imali povišen nivo hormona koji stimuliše štitastu žlezdu, koji se normalizovao tokom praćenja, uprkos dužem trajanju dijalize. Pacijenti sa PD imali su značajno veće koncentracije T4 na početku i veće koncentracije FT4 ​​nakon 12 i 24 meseca u poređenju sa pacijentima sa HD.

Na početku i nakon 12 i 24 meseca, nivoi slobodnog trijodotironina (FT3) su bili značajno viši; nakon početka studije, nivoi T3 su bili unutar referentnog intervala. Kod pacijenata sa PD, postojala je pozitivna povezanost između nivoa T4 i 24-časovne diureze nakon 12 meseci.

„Kontinuirana priroda PD-a nudi prednost boljeg očuvanja preostale funkcije bubrega i postepenog uklanjanja toksina“, pišu autori. „Međutim, potpuni precizni faktori koji utiču na potencijalne razlike u preživljavanju nisu u potpunosti razjašnjeni.“