Studija se bavi depresijom, stresom kod oba roditelja nakon otkrivanja fetalnih anomalija

Studija se bavi depresijom, stresom kod oba roditelja nakon otkrivanja fetalnih anomalija

Budući roditelji doživljavaju povećan nivo depresije i traumatskog stresa nakon otkrivanja fetalnih anomalija koje dovode do prekida trudnoće, prema studiji objavljenoj na internetu 20. juna u časopisu BJOG: Međunarodni časopis za akušerstvo i ginekologiju.

Mona Bekkhus, Ph.D., sa Univerziteta u Oslu u Norveškoj, i kolege su sproveli prospektivnu opservacionu studiju da ispitaju akutni i dugotrajni stres kod muškaraca i žena nakon otkrivanja fetalnih anomalija koje dovode do prekida trudnoće.

Ukupno 87 od 180 trudnica sa anomalijom fetusa otkrivenom ultrazvučnim pregledom prekinulo je trudnoću; U uzorak su uključena 72 partnera. Uključena je i uporedna grupa od 93 žene i njihov 81 partner koji nisu prekinuli trudnoću nakon dijagnoze. Učesnici su završili Edinburšku skalu postnatalne depresije i skalu uticaja događaja (IES).

Istraživači su otkrili da su žene koje su imale prekid trudnoće prijavile veći nivo simptoma depresije, ali ne i traumatski stres, pre prekida trudnoće u poređenju sa ženama koje su odlučile da ne prekinu trudnoću.

Među muškarcima, depresija i sve subskale traumatskog stresa su se razlikovale (npr. IES intruzija; srednja razlika, 5,31). Tokom vremena, žene su imale značajno više simptoma depresije od muškaraca (β = 4,33) i imale su više nivoe simptoma na svim subskalama traumatskog stresa (npr. IES intruzija; β = 5,27).

„Razumevanje zajedničkih i jedinstvenih iskustava žena i muškaraca tokom ovog perioda može voditi praktičare u pružanju jasne komunikacije, podrške bez osude i blagovremenog pristupa uslugama savetovanja“, pišu autori.