Pacijenti sa atopijskim dermatitisom, najčešćom inflamatornom bolešću kože u opštoj populaciji, često imaju vaskularne promene koje dovode do gubitka proteina u koži i simptoma kao što su curenje, krvarenje, infekcija i crvenilo. U nedavnoj studiji, istraživači iz Nacionalnog jevrejskog zdravlja testirali su lek poznat kao dupilumab kod pacijenata koji pate od ovog stanja. Studija je otkrila da je lek takođe pomogao u lečenju ekcema tako što je smanjio curenje proteina iz krvnih sudova pacijenata u njihovu upaljenu kožu.
„Lečenje ekcema je imperativ, jer pacijenti sa ovom bolešću imaju kožnu barijeru koja propušta, što omogućava alergenima da uđu kroz kožu“, rekao je Donald Leung, MD, Ph.D., šef pedijatrijske alergije i kliničke imunologije u National Jevish. Zdravlje i prvi autor rada objavljenog u časopisu The Journal of Allergi and Clinical Immunologi: In Practice.
„Alergeni koji prolaze kroz kožnu barijeru mogu dovesti do stanja koje nazivamo atopijski marš. Atopijski marš opisuje progresiju alergijskih bolesti koja često počinje tako što vrlo mala deca imaju atopijski dermatitis (ekcem), a zatim razvijaju alergije na hranu, astmu. i pelenu groznicu kasnije u detinjstvu i kao odrasli“, dodao je dr Leung.
Studija je pokazala da ekcem čini krvne sudove u koži propusnijima, mereno gubitkom vode i krvnim proteinima koji se pojavljuju u koži. Nakon 16 nedelja, dupilumab je pomogao u značajnom smanjenju mnogih proteina u krvi koji se mogu otkriti u bolesnoj koži, što ukazuje da pomaže u jačanju krvnih sudova u celom telu. Jačanje krvnih sudova pomaže u smanjenju gubitka vode kod pacijenata sa ekcemom, kao i smanjenju rizika od infekcije Staphilococcus aureus (staph).
„Ovi nalazi po prvi put pokazuju novo dejstvo dupilumaba: poboljšanu funkciju barijere krvnih sudova kod atopijskog dermatitisa“, rekao je dr Leung.