Studija: Prestanak pušenja skoro prepolovi rizik od srčanog udara, a smanjivanje čini malo

Studija: Prestanak pušenja skoro prepolovi rizik od srčanog udara, a smanjivanje čini malo

Na Kongresu ESC, predstavljeno je istraživanje koje je obuhvatilo 2024 pacijenata sa stabilnom koronarnom bolešću. Rezultati su pokazali da prestanak pušenja nakon postavljanja dijagnoze može značajno smanjiti rizik od velikih kardiovaskularnih događaja za gotovo 50%. Studija je analizirala uticaj pušenja na pacijente sa koronarnom bolešću kroz CLARIFI registar, koji je obuhvatio 32.378 pacijenata.

Učesnici su bili praćeni tokom 5 godina, a rezultati su pokazali da su pacijenti koji su prestali pušiti nakon dijagnoze imali 44% manji rizik od ozbiljnih kardiovaskularnih događaja, bez obzira na vreme kada su prestali pušiti. Sa druge strane, smanjenje količine pušenja nije značajno uticalo na smanjenje rizika od ovih događaja.

Autor studije, dr Jules Mesnier iz bolnice Bichat-Claude Bernard u Parizu, istakao je važnost prestanka pušenja, posebno u prvoj godini nakon dijagnoze. On naglašava da nikada nije kasno ili rano da se prestane pušiti i da su jasne poruke o prestanku pušenja od ključnog značaja za pacijente.

Dodatne mere za promovisanje prestanka pušenja uključuju savete, savetovanje i farmakološku terapiju. Studija je takođe pokazala da svaka dodatna godina aktivnog pušenja povećava rizik od kardiovaskularnih događaja za 8%.

U zaključku, istraživanje je istaklo moćnu poruku o značaju prestanka pušenja u poboljšanju kardiovaskularnih ishoda kod pacijenata sa koronarnom bolešću.