Istraživači sa Odeljenja za rehabilitaciju dece u Kini otkrili su značajne razlike u mikrobioti creva dece koja rano idu na spavanje u poređenju sa onom koja ostaju budna do kasno. Studija je otkrila da deca sa ranijim odlaskom na spavanje imaju veću mikrobnu raznolikost u svojoj crevnoj flori.
Korisnih bakterija poput Akkermansia muciniphila bilo je više u ranim spavačima. Ove bakterije su povezane sa održavanjem zdravlja creva i povezane su sa zdravim kognitivnim funkcijama.
Prethodne studije su pokazale da adekvatan san poboljšava akademske rezultate, fizički rast i povezan je sa zdravijim nivoima BMI. Sadašnja studija je istraživala odnos između dečjih obrazaca spavanja i njihove crevne mikrobiote. U radu „Karakteristike crevne flore kod dece koja rano idu na spavanje u odnosu na kasno“, objavljenom u časopisu Naučni izveštaji, istraživači su analizirali genomiku fekalnih uzoraka 88 zdrave dece uzrasta od 2 do 14 godina.
Deca su podeljena u dve grupe na osnovu vremena za spavanje: ona koja su spavala pre 21:30. i oni koji su posle spavali. Tokom dve nedelje, dnevnici spavanja beležili su faktore kao što su vreme uspavljivanja, noćna buđenja, efikasnost sna i kvalitet sna.
Genomska analiza je otkrila da deca koja su rano legla u krevet imaju veći broj određenih korisnih crevnih bakterija. Konkretno, Akkermansia muciniphila je bila značajno rasprostranjenija u grupi koja je bila pre spavanja.
Ostale povišene bakterije među rano spavačima uključuju Holdemania filiformis, Firmicutes bacterium CAG-95, Streptococcus sp. A12, Veissella confusa, Clostridium sp. CAG-253, Alistipes finegoldii i Eubacterium siraeum. Pored toga, nivoi CAG-83 gljivica su bili viši u grupi koja je ranije bila na spavanju.
Na nivou tipa i roda, Verrucomicrobia, Akkermansia, Holdemania i neklasifikovani Firmicutes su pokazali veću brojnost u grupi ranog spavanja.
Analiza korelacije između metrike spavanja i mikrobnih vrsta otkrila je da su Akkermansia muciniphila i Alistipes finegoldii u pozitivnoj korelaciji sa vremenom koje je bilo potrebno da se zaspi. Clostridium sp. CAG-253 je bio u negativnoj korelaciji sa latencijom početka spavanja.
Alistipes finegoldii je bio u pozitivnoj korelaciji sa ukupnim trajanjem sna, ali u negativnoj korelaciji sa učestalošću snova i efikasnošću sna. Uočene su negativne korelacije između Alistipes finegoldii, Akkermansia muciniphila i Holdemania filiformis u odnosu na kvalitet sna.
Metabolička analiza je pokazala povećanu aktivnost u metabolizmu aminokiselina i regulaciji neurotransmitera među onima koji rano spavaju. Ovi putevi su ključni za funkciju i razvoj mozga, nagoveštavajući moguću vezu sa zdravljem creva i kognicijom.
„Ove razlike u raznolikosti vrsta i metaboličkim putevima sugerišu da obrasci spavanja značajno utiču na mikrobiotu creva“, navodi se u istraživačkom radu. „Naši nalazi mogu dovesti do novih farmakoloških intervencija koje ciljaju na poremećaje spavanja kod dece.“
Nalaz bi mogao biti korelacija obrazaca spavanja sa ishodima mikrobioma ili obrnuto, gde mikrobiom utiče na obrasce spavanja. Dok se studija fokusirala na prvi scenario, rasporedi spavanja dece bili su njihova redovna, uobičajena vremena za spavanje bez ikakve intervencije istraživača.
Ove korelacije imaju veliki potencijal da se prate u više pravaca kako bi se utvrdili uzročni mehanizmi koji stoje iza kognitivne veze spavanje-creva-kognitivne veze.