Studija potvrđuje da je pozitivno mentalno zdravlje majke u korelaciji sa razvojem mozga dece

Studija potvrđuje da je pozitivno mentalno zdravlje majke u korelaciji sa razvojem mozga dece

Trudnoća donosi duboke promene, a negovanje pozitivnog mentalnog zdravlja tokom ovog perioda je ključno za dugoročno zdravlje i dobrobit dece. Kroz naučna istraživanja o maloj deci, prof. Kiu Anki, profesor na Odseku za zdravstvenu tehnologiju i informatiku i globalni naučnik na Politehničkom univerzitetu u Hong Kongu (PoliU), zajedno sa svojom istraživačkom grupom, potvrdila je uticaj pozitivnih emocija majke na razvoj i funkcionisanje dečjeg mozga.

Prema istraživanju koje je sproveo prof. Kiu, devojčice rođene od majki koje su prijavile da imaju bolje mentalno zdravlje tokom trudnoće, pokazale su veći bilateralni hipokampus. Povećani volumen hipokampusa je direktno povezan sa poboljšanjem performansi memorije.

Značajno je da su deca majki sa višim nivoom pozitivnog mentalnog zdravlja majke pokazala izmenjenu funkcionalnu povezanost unutar nekoliko neuronskih mreža, uključujući podrazumevani način rada, istaknutost, izvršnu kontrolu, amigdalu i mreže talamo-hipokampusa. Ove mreže povezuju se sa širokim spektrom kognitivnog, emocionalnog razvoja mozga i funkcija u vezi sa pamćenjem.

Pozitivno mentalno zdravlje majke ima dugotrajan uticaj na razvoj mozga potomstva. Ovi uticaji su posebno izraženi u moždanim strukturama kao što su hipokampus i amigdala, kao i funkcionalnim mrežama kao što su vizuelni, podrazumevani mod i frontalne mreže, koje su sastavni deo percepcije i regulacije emocija.

Profesor Kiu je rekao: „Rezultati istraživanja proširuju proučavanje mentalnog zdravlja majke izvan psihopatologije majke, sugerišući važnost promovisanja pozitivnog mentalnog zdravlja majke tokom trudnoće kao potencijalnog zaštitnog faktora za razvoj mozga dece.

Istraživanje je pružilo nove dokaze da poboljšane pozitivne emocije majke tokom trudnoće imaju potencijal da promovišu razvoj hipokampusa dece. Dakle, majčinska pozitivna emocija značajno utiče na kvalitet roditeljskog odnosa nakon porođaja, uključujući veću materijalnu osetljivost, toplinu i osetljivost na potrebe deteta, kao i bolji socioekonomski razvoj odojčadi.

Studija je koristila longitudinalni skup podataka da bi istražila kako pozitivne emocije koje su majke iskusile tokom trudnoće utiču na strukturu i funkciju mozga 7,5-godišnje dece. U studiji u kojoj je učestvovao 381 azijski učesnik u Singapuru korišćeni su i strukturna i funkcionalna magnetna rezonanca (MRI). Istraživanje pod nazivom „Pozitivno mentalno zdravlje majke tokom trudnoće utiče na hipokampus i funkcionalne moždane mreže kod dece“ objavljeno je u časopisu Nature Mental Health.

Mera pozitivnog mentalnog zdravlja majke, koja uključuje pozitivne efekte i emocionalno blagostanje tokom trudnoće, razvijena je kroz potvrdnu faktorsku analizu upitnika primenjenih u 26-28 nedeljama. Nalazi studije naglašavaju važnost udubljivanja u širi spektar aspekata mentalnog zdravlja izvan same bolesti, zalažući se za pozitivne emocije među majkama.

„Naše istraživanje je dodatno potvrdilo važnost pozitivnog mentalnog zdravlja i blagostanja tokom trudnoće, što je takođe ključna odrednica u razvoju mozga deteta“, rekao je prof. Kiu. Njene oblasti istraživanja se fokusiraju na razvoj mozga i upotrebu veštačke inteligencije za predviđanje i analizu problema mentalnog zdravlja kod mladih ljudi.