Studija potvrđuje korisnost skrininga za identifikaciju autizma kod mališana rođenih prevremeno

Studija potvrđuje korisnost skrininga za identifikaciju autizma kod mališana rođenih prevremeno

Novo istraživanje objavljeno u časopisu Razvojna medicina i dečja neurologija otkriva da deca rođena prevremeno rođena imaju veću verovatnoću da će biti pozitivna na autizam nego deca koja su rođena.

Za ovu studiju, 9.725 mališana je pregledano tokom poseta deteta u dobi od 15, 18 ili 24 meseca korišćenjem testa pod nazivom Modifikovana kontrolna lista za autizam kod mališana, revidirana.

Rezultati skrininga koji su bili pozitivni na autizam bili su najčešći kod dece rođene izuzetno prevremeno (51,35%), a najmanje kod dece rođene do kraja termina (6,95%). Naknadne procene nakon pozitivnog skrininga otkrile su sledeće stope dijagnoza autizma: 16,05% izuzetno prevremeno rođenih, 2,00% veoma prevremeno rođenih, 2,89% umereno prevremeno rođenih i 1,49% donošenih rođenih.

Korišćenje skrining testa u uzrastima neprilagođenim za rano rođenje bilo je efikasno za identifikaciju autizma, pošto samo mali broj nedonoščadi (1,90%) koja su bila pozitivna na testu nije dobila dijagnozu autizma ili drugog kašnjenja u razvoju nakon evaluacije.

„Ovim istraživanjem nadamo se da ćemo pomoći da se razbiju sumnje koje bi kliničari mogli imati o korisnosti skrininga za autizam kod mališana rođenih prevremeno“, rekla je autorka dopisnice Georgina Perez Liz, MD, sa Instituta za autizam AJ Drekel. „Jeftine, univerzalne strategije javnog zdravlja, kao što je skrining, mogu dovesti do manjeg dispariteta u otkrivanju autizma i pomoći deci iz spektra da započnu specifične intervencije i podršku ranije u životu.“