Studija pokazuje vezu između upotrebe foto filtera i mišićne dismorfije među tinejdžerima, mladim odraslim osobama

Studija pokazuje vezu između upotrebe foto filtera i mišićne dismorfije među tinejdžerima, mladim odraslim osobama

Nova studija koju su sproveli istraživači sa Univerziteta u Torontu otkrila je značajnu povezanost između upotrebe foto filtera na društvenim medijima i pojačanih simptoma mišićne dismorfije među adolescentima i mladim odraslim osobama u Kanadi. Ova studija, koja je analizirala podatke od 912 učesnika iz Kanadske studije o zdravstvenom ponašanju adolescenata, naglašava rastuću zabrinutost zbog uticaja manipulacije digitalnim slikama na sliku tela i mentalno zdravlje.

Nalazi su objavljeni u časopisu Body Image.

Istraživanje otkriva da je upotreba foto filtera, koji se obično nalaze u aplikacijama kao što su Snapchat, Instagram i TikTok, povezana sa većom simptomatologijom mišićne dismorfije, stanjem koje je obeleženo opsesivnom preokupacijom mišića, nezadovoljstvom telom i društvenim i funkcionalnim oštećenjima, posebno među dečacima i muškarcima.

„U našoj studiji je bilo jasno da je česta upotreba foto filtera povezana sa višim nivoima mišićnog nezadovoljstva i ukupnim simptomima mišićne dismorfije“, kaže Kajl T. Ganson, doktor nauka, MSV, vodeći autor studije. „Naročito, pol igra značajnu ulogu, pri čemu dečaci i muškarci koji koriste foto filtere pokazuju veću želju da povećaju svoju mišićavost i izazove društvenog i profesionalnog funkcionisanja u poređenju sa devojkama i ženama u studiji.

Nalazi ističu kritičnu potrebu za svešću i intervencijama usmerenim na negativne efekte korišćenja foto filtera na sliku tela. Uz rastuću popularnost platformi društvenih medija koje podstiču manipulaciju digitalnim slikama, ključno je pozabaviti se kako ove tehnologije utiču na samopercepciju i mentalno zdravlje, posebno među ranjivom populacijom mladih.

„Naša studija baca svetlo na često zanemaren uticaj upotrebe foto filtera na mišićnu dismorfiju, posebno među dečacima i muškarcima“, kaže Ganson. „Kako manipulacija digitalnim slikama postaje sve naprednija i rasprostranjenija, neophodno je razumeti i ublažiti njenu potencijalnu štetu po sliku tela i mentalno zdravlje.“

Studija poziva na dalja istraživanja kako bi se istražili mehanizmi koji pokreću vezu između upotrebe foto filtera i mišićne dismorfije. Pored toga, postoji potreba za programima medijske pismenosti koji obrazuju mlade ljude o potencijalnim rizicima manipulacije digitalnim slikama i promovišu zdravije prakse imidža tela.