Život u komšiluku sa boljim pristupom resursima kao što su visokokvalitetno stanovanje, zdrava hrana, parkovi i igrališta i čist vazduh tokom ranih faza detinjstva bio je povezan sa nižom učestalošću astme u novoj studiji NIH-ovog Uticaja životne sredine na ishode zdravlja dece. (ECHO) Program.
Deca rođena u naseljima sa velikim mogućnostima imala su stopu incidencije astme od 23,3 slučaja na 1.000 dece, dok su deca rođena u naseljima sa veoma niskim mogućnostima imala stope od 35.3 na 1.000 i 27 na 1.000 dece, respektivno. Ovo zajedničko istraživanje je objavljeno u JAMA Pediatrics.
„Razumevanje uslova u komšiluku moglo bi pomoći istraživačima da identifikuju ranjivu decu koja su pod visokim rizikom od razvoja astme“, rekao je autor studije Izzudin Aris, doktor nauka, sa Harvardske medicinske škole. „Ove informacije takođe mogu da podstaknu napore kreatora politike, istraživača i grupa u zajednici da poboljšaju zdravlje dece i neguju jednakost širom susedstva.
Istraživači u ovoj studiji merili su uslove u komšiluku koristeći Indeks mogućnosti za decu i Indeks socijalne ugroženosti, koji povezuju adrese stanovanja pri rođenju, detinjstvu (starost 0,5–1,5 godina) i ranom detinjstvu (starost 2,0–4,8 godina) sa podacima iz popisnog trakta o mogućnosti i resurse koji su dostupni u okruženju.
Samo Indeks mogućnosti za decu, koji meri resurse u okruženju i uslove koji se smatraju neophodnim za zdrav razvoj dece, pokazao je značajnu povezanost sa incidencijom astme u detinjstvu. Indeks socijalne ugroženosti meri faktore koji zajednicu čine ranjivijom nakon prirodnih katastrofa ili katastrofa izazvanih ljudima.
Ova studija je koristila podatke od 10.516 dece sa 46 istraživačkih lokacija koje učestvuju u ECHO, od kojih svako ima najmanje jednu adresu stanovanja od rođenja i izveštaj roditelja ili staratelja o dijagnozi astme od strane lekara. Ove razlike u incidenci astme su opstale čak i nakon kontrole sociodemografskih karakteristika, istorije astme kod roditelja i broja porođaja koje je majka imala.
„Ovi nalazi naglašavaju važnost istraživanja da li ulaganje u zdravlje u ranom životu i životne sredine ili društvene i ekonomske resurse može promovisati zdravstvenu jednakost kod pedijatrijske astme“, rekao je dr Aris.