Nedavna studija objavljena u The Lancet Regional Health-Europe pokazuje da žene koje su tokom sterilizacije laparoskopijom podvrgnute salpingektomiji, tj. uklanjanju jajovoda, imaju samo neznatno veću učestalost hirurških komplikacija u poređenju sa ženama kod kojih su jajovodi samo presečeni. Salpingektomija je sigurna procedura koja može pomoći u smanjenju rizika od raka jajnika.
Rak jajnika je ozbiljna bolest sa često podmuklim razvojem i kasnim simptomima, što otežava pravovremeno otkrivanje i pogoršava prognozu. Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije (SZO), oko 440.000 žena širom sveta svake godine dobija dijagnozu raka jajnika.
Studija, koju su sproveli istraživači sa Univerziteta u Geteborgu i Univerziteta Umea u saradnji sa Švedskim nacionalnim registrom kvaliteta ginekološke hirurgije (GinOp), obuhvatila je skoro 1.000 žena koje su trebale da budu sterilisane. Učesnice su nasumično raspoređene u dve grupe: jedna je imala standardnu sterilizaciju sa presecanjem jajovoda, dok je druga grupa prošla kroz produženu operaciju sa salpingektomijom.
Iako su žene sa salpingektomijom imale malo veću stopu komplikacija (8,1% u odnosu na 6,2% kod žena koje su imale samo presecanje jajovoda), razlika je klasifikovana kao prihvatljiva i bez kliničkog značaja. Prosečno vreme trajanja operacije bilo je 45 minuta za salpingektomiju, u poređenju sa 29 minuta za standardnu sterilizaciju.
Glavni autor studije, Anika Strandel, vanredni profesor na Akademiji Sahlgrenska na Univerzitetu u Geteborgu, ističe da bi uklanjanje jajovoda tokom sterilizacije moglo značajno smanjiti broj novih slučajeva raka jajnika, čime bi se postigla značajna društvena i zdravstvena korist.
Istraživači takođe planiraju proučiti hormonske efekte salpingektomije, uključujući moguće preuranjeno starenje jajnika i uticaj na menopauzu, uz očekivanje prvih rezultata u narednim godinama.