Studija pokazuje da konzumacija alkoholnog pića pre spavanja može da izazove smanjenje REM spavanja

Studija pokazuje da konzumacija alkoholnog pića pre spavanja može da izazove smanjenje REM spavanja

Tim neuronaučnika i istraživača sna u E.P. Laboratorija za istraživanje spavanja u bolnici Bredli, u saradnji sa kolegama sa Univerziteta Braun i Medicinskog centra Providens VA, otkrila je da, umesto da poboljša san, konzumiranje alkoholnog pića pre spavanja može da izazove smanjenje REM spavanja. Grupa opisuje svoje eksperimente sa spavanjem u časopisu Sleep.

Prethodno istraživanje je pokazalo da REM spavanje zauzima oko 20% tipičnog noćnog sna, ali je i dalje važno. Iako naučnici još nisu shvatili svrhu REM spavanja, oni znaju da ljudi koji ne dobijaju dovoljno mogu imati emocionalne probleme, poteškoće sa mentalnom oštrinom i probleme sa pamćenjem.

U ovoj novoj studiji, istraživači su istražili da li konzumiranje alkohola pre spavanja može imati pozitivan ili negativan uticaj na kvalitet sna, a posebno na REM san. Da bi to saznali, regrutovali su 30 odraslih dobrovoljaca koji su u dva navrata proveli tri uzastopna dana i noći u laboratoriji za spavanje, gde je njihov mozak mogao da se nadgleda dok spavaju.

Da bi procenili uticaj čašice pre spavanja, istraživači su poslužili samo mikser (bezalkoholni sastojci koji se obično koriste za pravljenje koktela) na jednom od svojih boravaka, a mikser sa dodatkom alkohola na drugom. Oba puta piće je popijeno sat vremena pre nego što je volonter otišao u krevet.

Istraživački tim je otkrio da je ispijanje samo jednog alkoholnog pića dovelo do povećanja sporotalasnog sna tokom sve tri noći. Takođe je smanjio trajanje REM sna. Sve u svemu, otkrili su da su volonteri mogli brže da zaspu nakon konzumiranja alkohola, ali je njihov kvalitet sna patio zbog skraćenih REM perioda.

Takođe su primetili da ispijanje alkoholnog pića tokom uzastopnih noći nije promenilo količinu REM sna na koju je uticao – njihovo telo se nije prilagodilo da prevaziđe efekte alkohola. Tim zaključuje da čak i mala količina alkohola pre spavanja može negativno uticati na kvalitet sna.