Nova istraživanja su otkrila važne hormonske i biohemijske faktore koji utiču na zavisnost od alkohola, poznatu kao poremećaj upotrebe alkohola. Studija sugeriše da muškarci i žene sa problemima sa alkoholom mogu imati koristi od različitih terapija. Naučnici su istakli da postoje biološke razlike između muškaraca i žena kada je reč o rizicima i tretmanima alkoholizma, ali da su mehanizmi koji leže u osnovi tih razlika nedovoljno poznati.
Vodeći istraživač Viktor Karpjak sa klinike Maio u Ročesteru, Minesota (SAD), istakao je da je ovo prva studija koja potvrđuje da određene kombinacije hormona i hemijskih biomarkera mogu biti povezane sa varijacijama u poremećaju upotrebe alkohola kod muškaraca i žena. Rezultati istraživanja su predstavljeni na kongresu ECNP u Milanu, Italija.
Studija je uključila 268 muškaraca i 132 žene sa poremećajem upotrebe alkohola i fokusirala se na analizu hormonskih i proteinskih markera u vezi sa psihološkim faktorima, poput depresije, anksioznosti, žudnje za alkoholom i ishoda terapije tokom prvih 3 meseca lečenja.
Analize su pokazale da su muškarci sa poremećajem upotrebe alkohola, depresivnim simptomima i većom željom za alkoholom imali niže nivoe određenih hormona i proteina u poređenju sa ženama sa istim poremećajem. Ovo istraživanje je takođe otkrilo da postoji različita asocijacija između biohemijskih markera i ishoda terapije kod muškaraca i žena.
Dr Erika Komasko sa Univerziteta Upsala u Švedskoj istakla je značaj ovog istraživanja u kontekstu rodne ravnopravnosti u medicini. Ona je naglasila da su rezultati studije važan korak ka boljem razumevanju uticaja polnih hormona na tretmane poremećaja upotrebe alkohola.
Ovo istraživanje, predstavljeno na 37. ECNP kongresu u Milanu, ukazuje na potrebu daljih istraživanja kako bi se bolje razumela biološka osnova alkoholizma i razlike u manifestaciji ove bolesti kod muškaraca i žena. Poseban fokus treba biti stavljen na ulogu polnih hormona i njihov uticaj na terapijske pristupe i ishode lečenja.