Studija pokazuje da je vanbolnička indukcija porođaja bezbedna i efikasna, kao i da je popularna kod majki

Studija pokazuje da je vanbolnička indukcija porođaja bezbedna i efikasna, kao i da je popularna kod majki

U prvoj studiji te vrste, istraživači sa Univerziteta za medicinu i zdravstvene nauke RCSI i bolnice Rotunda u Dablinu pokazali su da je bezbedno za majke koje prvi put rode da provedu prva 24 sata indukovanog porođaja sa malim rizikom u udobnosti sopstvenim domovima.

Studija RCSI-Rotunda HOME INDUCTION ispitala je šta se dešava kada majke koje prvi put odaberu da imaju indukovani porođaj kao ambulantno u 39. nedelji, a zatim se vrate kući da sačekaju da porođaj počne.

Nalazi, objavljeni u eClinicalMedicine, pokazuju da su iskustva majki uglavnom pozitivna i da nema dodatnih rizika za porođaj. Ovo revolucionarno istraživanje sada može utrti put majkama koje prvi put rode da imaju zadovoljavajuću indukciju porođaja uz istovremeno smanjenje pritiska na užurbane porodiljske službe.

„Pokazalo se da je indukcija porođaja u 39. nedelji trudnoće bezbedna i efikasna za majke koje prvi put rode, i minimizira šanse za carski rez dok maksimizira bezbednost za majku i bebu, i ako majke žele da započnu proces indukcije u ambulantnom okruženju, to bi moglo pomoći da se ublaži pritisak na užurbana porodilišta“, objašnjava glavni autor studije profesor Fergal Malone, profesor akušerstva i ginekologije na RCSI i konsultant za akušerstvo i ginekologiju u bolnici Rotunda.

„Ali do sada je bilo minimalno dostupnih podataka koji bi vodili majke, babice i akušere o tome koliko je bezbedno i efikasno započeti indukciju porođaja kao ambulantno.

Studija RCSI-Rotunda HOME INDUCTION bila je randomizovana studija koja je upoređivala metode indukcije nakon 39 nedelja u ambulantnom okruženju za 271 majku normalnog rizika. Svaka majka je imala porođaj izazvan ambulantno, bilo sa prostaglandinskim gelom ili uređajem koji širi grlić materice, a zatim je otišla kući na 12–24 sata pre nego što se vratila u bolnicu da bi rodila.

Studija je pokazala da su oba indukciona pristupa bila sigurna i efikasna u ambulantnim uslovima. Tri četvrtine majki u studiji su uspešno rodile svoje bebe vaginalno – što je značilo da nije postojao povećan rizik od porođaja carskim rezom u poređenju sa ženama koje su odlučile da nastave trudnoću – a ankete pacijenata su pokazale veoma visok nivo zadovoljstva pacijenata u studiji.

Istraživanje se zasniva na dokazanim prednostima elektivne 39-nedeljne indukcije porođaja za prve majke i omogućiće pacijentima i njihovim lekarima ili babicama da izaberu optimalnu metodu indukcije koja odgovara njihovim potrebama.

„S obzirom na to da sve više pacijenata sada bira indukciju porođaja, ovo izaziva izazove za užurbana porodilišta koja se bore da upravljaju ovim velikim brojem pacijenata dok pokušavaju da optimizuju udobnost i bezbednost pacijenata. Ambulantna indukcija porođaja je sistem u nastajanju koji bi mogao da omogući veći broj pacijenata da izaberu indukciju ako je to njihova želja, dok ostaju u udobnosti svog doma“, kaže profesor Maloun.

„Rezultate naše studije sada mogu da koriste trudnice, babice, akušeri i menadžeri bolnica za donošenje racionalnih odluka zasnovanih na dokazima o tome kako da optimizuju svoje iskustvo porođaja, obezbeđujući visoku stopu vaginalnog porođaja, uz odličnu bezbednost pacijenata i visok stepen zadovoljstva pacijenata U našoj želji da podržimo izbor pacijenata, ova studija optimizuje informacije koje su dostupne pacijentima tako da mogu da pomognu u dizajniranju najboljeg plana isporuke koji odgovara njihovim potrebama.“