Studija pokazuje da je prevalenca gubitka sluha znatno veća kod preživelih od raka

Studija pokazuje da je prevalenca gubitka sluha znatno veća kod preživelih od raka

Preživjeli od raka imaju značajno veću prevalenciju gubitka sluha (HL) od opšte populacije, prema studiji objavljenoj na internetu 5. oktobra u JAMA Otolaringologija – hirurgija glave i vrata.

Kian Vang, M.D., M.P.H., iz Univerzitetske bolnice Seidman Cancer Center u Klivlendu, i kolege su procenili prevalenciju subjektivnog i objektivnog HL testom audiometrije među preživelima od raka u poređenju sa opštom populacijom u studiji poprečnog preseka.

Pored toga, procenjen je učinak subjektivnih HL pitanja kao alata za skrining za objektivni HL. Uključeni su podaci za 9.337 odraslih osoba starosti od 20 do 80 godina koje su imale audiometrijsko testiranje i odgovorile na upitnik za sluh; 10,3% je preživelo rak.

Istraživači su otkrili da osobe koje su preživjele od raka imaju veću prevalenciju problema sa sluhom, tinitusa, HL frekvencije govora i HL visoke frekvencije u poređenju sa opštom populacijom (prilagođeni odnosi šanse [95% intervala pouzdanosti], 1,43 [1,11 do 1,84], 1,28 [0,94 do 1,74], 1,43 [1,11 do 1,85] i 1,74 [1,29 do 2,34], respektivno).

Područje prilagođeno uzrastu i polu ispod krive bilo je 0,88 u otkrivanju HL sa frekvencijom govora i 0,90 u otkrivanju HL visoke frekvencije kada se koristi subjektivni HL alat i ispituje da li su učesnici imali problema sa sluhom i/ili tinitusom u skriningu za HL. .

„Nalazi ove studije sugerišu da, među preživelima od raka, upotreba subjektivnih HL pitanja može biti korisna za identifikaciju pojedinaca sa istinskim HL i usmeravanje ranog upućivanja i intervencije“, pišu autori.