Studija pokazuje da dodavanje kompleksne komponente mleka u formulu za bebe daje dugoročne kognitivne prednosti

Studija pokazuje da dodavanje kompleksne komponente mleka u formulu za bebe daje dugoročne kognitivne prednosti

Majčino mleko je široko priznato kao najkorisnija ishrana za odojčad, ali mnoge porodice se suočavaju sa medicinskim ili logističkim izazovima u dojenju. U SAD, samo 45% novorođenčadi nastavlja da se isključivo doji sa 3 meseca starosti, prema Centrima za kontrolu bolesti.

Decenijama, istraživači su nastojali da stvore održivu dopunu ili alternativu majčinom mleku kako bi deci pružili najbolji početak za zdrav razvoj. Novo istraživanje sa Univerziteta u Kanzasu pokazalo je kako se pokazalo da kompleksna komponenta mleka koja se može dodati u formulu za odojčad daje dugoročne kognitivne prednosti, uključujući mere inteligencije i izvršne funkcije kod dece.

Istraživanje Džona Kolomba, direktora i istraživača Instituta za životni vek KU, zajedno sa kolegama u Mead Johnson Nutrition i u Šangaju, Kina, doprinosi rastućoj naučnoj podršci važnosti sastojaka koji se nalaze u membrani globula mlečne masti (MFGM) kod ranog čoveka. razvoj. Kredit: Univerzitet u Kanzasu

Studija, koja je objavljena u Journal of Pediatrics, pokazala je da je hranjenje odojčadi formulama sa dodatkom MFGM i laktoferina tokom 12 meseci povećalo IK za 5 poena u dobi od 5 ½ godina. Efekti su bili najizraženiji u testovima dečje brzine obrade informacija i vizuelno-prostornih veština. Značajne razlike su takođe primećene u performansama dece na testovima izvršne funkcije, koji su složene veštine koje uključuju učenje pravila i inhibiciju.

Svi oblici mleka sisara sadrže velike masne kuglice koje su okružene membranom koja se sastoji od raznih hranljivih materija važnih za ishranu ljudi i razvoj mozga, rekao je Kolombo. Kada se proizvodi formula za bebe na bazi mleka, membrana se obično uklanja tokom obrade.

„Niko nije mnogo razmišljao o ovoj membrani“, rekao je Kolombo, „sve dok hemijske analize nisu pokazale da je izuzetno složena i puna komponenti koje potencijalno doprinose zdravlju i razvoju mozga“.

Studija iz 2023. bila je nastavak one koju je Kolombo takođe napisao zajedno sa kolegama u Šangaju, Kina, a koja je objavljena u Journal of Pediatrics 2019. Ta studija je pokazala da su bebe koje su hranjene adaptiranim mlekom sa dodatkom goveđeg MFGM-a i laktoferina imale više rezultate na neurorazvojnim testovima tokom prve godine i na nekim aspektima jezika u dobi od 18 meseci.

Globalna istraživačka zajednica ishrane gleda na MFGM oko deceniju, rekao je Kolombo. Pošto se membrana sastoji od nekoliko različitih komponenti, nije poznato da li je jedna od komponenti odgovorna za ove prednosti, ili da li ceo paket hranljivih materija deluje zajedno kako bi poboljšao razvoj mozga i ponašanja.

Ove koristi su primećene kod dece dugo nakon završetka hranjenja adaptiranim mlekom u dobi od 12 meseci.

„Ovo je u skladu sa idejom da rano izlaganje ovim nutritivnim komponentama doprinosi dugoročnoj strukturi i funkciji mozga“, rekao je Kolombo, koji je proveo veći deo svoje karijere istražujući važnost ranog iskustva u oblikovanju kasnijeg razvoja.“