U novoj studiji, istraživači sa Oksfordskog Odeljenja za žensko i reproduktivno zdravlje u Nufildu otkrili su da izloženost trudnih majki zagađenom vazduhu iz peći u zatvorenom prostoru nije uticala na razvoj njihovih beba ni na koji statistički značajan način, dovodeći u pitanje konvencionalno mišljenje o uticaju domaćinstva. zagađenje vazduha na rast fetusa.
Studija, objavljena u The Lancet Global Health, sprovedena je u 3.200 domaćinstava širom okruženja sa siromašnim resursima u Gvatemali, Indiji, Ruandi i Peruu, i fokusirana je na procenu efekata smanjenja lične izloženosti zagađenju vazduha u domaćinstvu na rast fetusa u randomizovanoj grupi. kontrolisano suđenje.
Nepotpuno sagorevanje goriva iz biomase kao što su drvo, otpad od useva i životinjska balega, koji se koriste za kuvanje u 36% domaćinstava širom sveta, dovodi do zagađenja vazduha u domaćinstvima. Procenjuje se da je zagađenje vazduha u domaćinstvima odgovorno za 2,3 miliona prevremenih smrti i 91,5 miliona izgubljenih životnih godina prilagođenih invalidnosti godišnje. Žene, često glavni kuvari kod kuće, snose najveći teret izloženosti zagađenju vazduha u domaćinstvu.
Da bi se procenio uticaj smanjenja zagađenja vazduha na rast fetusa, polovini trudnica je dodeljena upotreba peći na tečni naftni gas (LPG), što je rezultiralo značajnim smanjenjem izloženosti finim česticama za 66%, dok je preostala polovina nastavila sa korišćenje uobičajenih goriva iz biomase za kuvanje. Za razliku od prethodnih studija koje su se oslanjale isključivo na težinu pri rođenju, ovo istraživanje je koristilo ultrazvuk za praćenje rasta fetusa, pružajući nijansiranije razumevanje uticaja zagađenja vazduha na prenatalni razvoj.
Međutim, uprkos ovom značajnom smanjenju izloženosti, istraživači nisu pronašli klinički značajne razlike u rastu fetusa između interventne grupe i onih koji su nastavili da koriste goriva iz biomase. Ovi rezultati su u skladu sa prethodnim nalazima iste grupe koji se odnose na uticaj zagađenja vazduha na porođajnu težinu.
Glavni autor, profesor Vilijam Čekli sa Univerziteta Džons Hopkins, primetio je: „Iako naša studija naglašava važnost smanjenja zagađenja vazduha u domaćinstvu, naši nalazi osporavaju široko rasprostranjeno uverenje da takvo zagađenje značajno utiče na rast fetusa.
„Naši nalazi ukazuju na to da veza između zagađenja vazduha u domaćinstvu i lošeg rasta fetusa može biti manje izražena nego što se ranije pretpostavljalo. Naši nalazi ne podržavaju upotrebu neventilirane peći na tečni naftni gas i intervencije isporuke goriva kao strategije za smanjenje lošeg rasta fetusa u resursima -ograničena podešavanja.“
Autor studije, profesor Aris Papageorghiou sa Univerziteta u Oksfordu, dodao je: „U ovoj studiji smo preduzeli detaljnu procenu rasta fetusa tokom trudnoće kod 3.200 trudnica u Peruu, Ruandi, Gvatemali i Indiji. Intervencija je bila u velikoj meri uspešna u smanjenju zagađenja vazduha izloženosti, ali nismo pronašli nikakve koristi u trajektorijama rasta fetusa, uključujući procenjenu težinu fetusa kroz težinu pri rođenju.“
„Ovo sugeriše da ovo polje zahteva ponovno razmišljanje o strategijama intervencije koje će smanjiti i zagađenje vazduha u domaćinstvu i poboljšati ishode fetusa, ali ona zasnovana na TNG peći i besplatnom gorivu nije dovoljno jasno.“
Priznajući ograničenja studije, istraživači su istakli mogućnost da se intervencije za smanjenje izloženosti zagađenju vazduha u domaćinstvu možda moraju desiti ranije u trudnoći ili čak pre začeća. Pored toga, uprkos značajnom smanjenju izloženosti koje je postigla interventna grupa, prosečna prenatalna izloženost je i dalje tri puta premašila preporučene smernice za kvalitet vazduha.