Studija otkriva vezu između bavljenja kontaktnim sportovima i parkinsonizma

Studija otkriva vezu između bavljenja kontaktnim sportovima i parkinsonizma

Najveća studija CTE do sada je pronašla novu vezu između bavljenja kontaktnim sportovima, hronične traumatske encefalopatije (CTE) i razvoja poremećaja pokreta poznatog kao parkinsonizam.

Studija 481 preminulog sportiste koju su sproveli istraživači sa Bostonskog univerziteta Chobanian i Avedisian School of Medicine i VA Boston Healthcare, objavljena danas u JAMA Neurologi, otkriva da je većina osoba sa CTE razvila parkinsonizam, a izgleda da patologija CTE izaziva simptome parkinsonizma u većini slučajeva.

Parkinsonizam je stanje koje karakterišu simptomi slični Parkinsonovoj bolesti kao što su tremor, abnormalna sporost pokreta ili abnormalna ukočenost ruku ili nogu. Dugo se povezivalo sa traumatskom povredom mozga (TBI) i CTE kod boksera. Međutim, specifične patologije koje su u osnovi ovih simptoma kod CTE bile su nepoznate.

Parkinsonova bolest je klasično povezana sa nagomilavanjem proteina koji se nazivaju Levijeva tela u moždanim ćelijama, ali istraživači su otkrili da 76% osoba sa CTE i parkinsonizmom nije imalo patologiju Levijevog tela.

„Bili smo iznenađeni kada smo otkrili da većina osoba sa CTE i parkinsonizmom nema patologiju Levijevog tela“, primetio je Thor Stein, MD, Ph.D., vanredni profesor patologije i laboratorijske medicine na BU i VA Boston Healthcare, i jedan od odgovarajući autori studije.

„Radije“, objasnio je Stein, „subjektima sa parkinsonizmom je veća verovatnoća da će imati težu smrt moždanih ćelija povezanih sa CTE u regionu moždanog stabla važnom za kontrolu pokreta“.

CTE je degenerativna bolest mozga čiji su jedini poznati uzrok ponavljajući udarci glavom, poput onih koji se susreću u kontaktnim sportovima. Studija iz 2018. koju je sproveo isti istraživački tim otkrila je da je trajanje kontaktnih sportova povezano sa i povećanim izgledima za razvoj bolesti Levijevog tela. Međutim, ova studija je prva koja opisuje vezu između učešća u kontaktnim sportovima, patologije moždanog stabla i parkinsonizma u CTE.

„Pokazalo se da je povećana ozbiljnost CTE povezana sa dužim trajanjem igre,“ primetio je Daniel Kirsch, MD/Ph.D. student BU i jedan od prvih autora studije. „U ovoj studiji smo otkrili da je dodatnih osam godina kontaktnih sportova povezano sa 50% povećanim rizikom od teže bolesti u određenoj oblasti moždanog stabla koja kontroliše kretanje.“

Subjekti studije su donirali svoje mozgove Banci mozga za razumevanje neuroloških povreda i traumatske encefalopatije (UNITE). Oni sa parkinsonizmom su upoređeni sa onima koji nemaju da bi se identifikovale vrste patologija koje bi mogle da objasne zašto neke osobe sa CTE razvijaju ove simptome i da ispitaju odnose sa trajanjem kontaktnih sportova.

Ova studija naglašava važnost razumevanja dugoročnih efekata ponavljajućih udara u glavu i potrebu za preventivnim merama u kontaktnim sportovima kako bi se ublažio rizik od neurodegenerativnih bolesti kao što su CTE i parkinsonizam.