Nova studija je otkrila važne veze između mikrobioma creva i ekcema u detinjstvu i uspostavila osnovu za potencijalnu prevenciju i lečenje ekcema putem modulacije crevne mikrobiote. Studija je objavljena u mSistems.
„Problem ekcema se povećava, a naša studija pokazuje da bi to mogao biti rezultat neželjenih promena u sadržaju crevnih bakterija. Prva godina života mogla bi biti kritičan period za vraćanje crevnih bakterija u poželjniji sastav“, rekao je glavni istraživač studije Paul Chan, MD, profesor mikrobiologije na Kineskom univerzitetu u Hong Kongu, posebna administrativna regija Hong Konga, Kina.
U novoj studiji, dr Chan i kolege pozvali su trudnice koje su bile blizu termina da učestvuju u istraživanju. Prikupili su svoje informacije o zdravlju, načinu života, događajima tokom trudnoće i porođaja. Nakon porođaja, istraživači su posetili žene i prikupili informacije o ishrani, zdravlju i lekovima njihovih beba. Istraživači su organizovali klinike za praćenje kako bi proverili zdravstveno stanje beba i sve probleme sa ekcemom.
Istraživači su okarakterisali razvoj i determinante mikrobioma creva u kohorti od 112 kineske dece u terminu tako što su sekvencionirali 713 uzoraka stolice sakupljenih u devet vremenskih tačaka od rođenja do 3 godine koristeći sekvenciranje gena 16S rRNA.
Istraživači su otkrili promene u sastavu i alfa i beta raznolikosti crevne mikrobiote tokom prve tri godine života. Oni su identifikovali način porođaja, način hranjenja i antibiotike intrapartum kao glavne determinante mikrobioma creva u ranom životu, od kojih su efekti trajali do 12 meseci. Važno je da su sprovođenjem ugnežđene studije slučaja-kontrole pokazali da promene u mikrobioti beba prethode razvoju ekcema.
Zanimljivo je da su identifikovali smanjenje Bacteroides i obogaćivanje Clostridium sensu stricto 1 u mikrobiomu creva odojčadi sa ekcemom u dobi od 1 godine. Isti obrasci su takođe primećeni kod novorođenčadi rođene carskim rezom u istim vremenskim okvirima, što sugeriše ulogu crevne mikrobiote u ranije prijavljenim vezama između carskog reza i povećanog rizika od ekcema.
„Naša studija je otkrila da se sadržaj crevnih bakterija kod beba drastično menja tokom prve tri godine života“, rekao je dr Čen. „Način porođaja i hranjenja, kao i upotreba antibiotika u vreme porođaja utiče na sadržaj crevnih bakterija. Primetili smo karakteristične promene u sadržaju crevnih bakterija pre nego što su bebe obolele od ekcema. Zanimljivo je da su te bakterijske promene primećene i kod beba isporučuje se carskim rezom. Ipak, veza između carskog reza i ekcema zahteva dalje studije da bi se potvrdile. Bakterije creva mogu igrati ulogu u prevenciji ili lečenju ekcema.“