Povezanost hormonskih kontraceptiva koji sadrže samo progestogen i kombinovanih hormonskih kontraceptiva sa rizikom od raka dojke

Povezanost hormonskih kontraceptiva koji sadrže samo progestogen i kombinovanih hormonskih kontraceptiva sa rizikom od raka dojke

Postoji relativno povećanje od 20% do 30% rizika od raka dojke povezanog sa kombinovanim kontraceptivima i kontraceptivima koji sadrže samo progestogen, bez obzira na način porođaja, iako sa pet godina upotrebe, apsolutna incidencija viška od 15 godina iznosi najviše 265 slučajeva. na 100.000 korisnika. Rezultati se pojavljuju u novoj studiji objavljenoj 21. marta u časopisu otvorenog pristupa PLOS Medicine od strane Kirstin Pirie sa Univerziteta u Oksfordu, UK, i kolega.

Upotreba kombinovanih oralnih kontraceptiva, koji sadrže i estrogen i progestogen, ranije je bila povezana sa malim povećanjem rizika od raka dojke, ali postoje ograničeni podaci o dejstvu hormonskih kontraceptiva koji sadrže samo progestogen. Međutim, upotreba kontraceptiva koji sadrže samo progestogen značajno se povećala poslednjih godina, sa skoro isto toliko recepata u Engleskoj za oralne kontraceptive samo za progestogen kao i za kombinovane oralne kontraceptive u 2020.

U novoj studiji, istraživači su analizirali podatke iz baze podataka primarne zdravstvene zaštite u Velikoj Britaniji, Clinical Practice Research Datalink (CPRD), o 9.498 žena mlađih od 50 godina sa invazivnim rakom dojke dijagnostikovanim u periodu 1996–2017. kontrole.

U proseku, 44% žena sa rakom dojke i 39% odgovarajućih kontrola imalo je recept za hormonsku kontracepciju, pri čemu je otprilike polovina recepata bila za preparate koji sadrže samo progestogen. Sa petogodišnjom upotrebom oralnih kombinovanih kontraceptiva ili kontraceptiva samo sa progestagenom, povezana 15-godišnja apsolutna incidencija raka dojke procenjena je na 8 slučajeva na 100.000 korisnika hormonske kontracepcije u dobi od 16 do 20 godina i 265 slučajeva na 100.000 korisnika u dobi od 35 godina. –39 godina.

Šanse za rak dojke bile su slično i značajno povećane, bez obzira na to da li je korišćena kontracepcija kombinovani (estrogen i progestogen) oralni preparat (OR=1,23 95% CI 1,14–1,32, p<0,001), oralni preparat koji sadrži samo progestogen ( OR= 1,26 95% CI 1,16–1,37, p<0,001), ubrizgani progestogen (OR= 1,25 95% CI 1,07–1,45, p=0,004), ili intrauterini uređaj koji oslobađa progestogen (OR=1,32%) (OR=1,32%). –1,49, p<0,001). Ovi rezultati su kombinovani sa onima iz prethodnih studija iz zemalja sa visokim prihodima, koje su uključivale žene iz šireg starosnog raspona.

Pirie dodaje: „Ovi nalazi ukazuju na to da je trenutna ili nedavna upotreba svih vrsta kontraceptiva koji sadrže samo progestogen povezana sa blagim povećanjem rizika od raka dojke, slično onom povezanom sa upotrebom kombinovanih oralnih kontraceptiva.“

„S obzirom na to da se osnovni rizik od raka dojke povećava sa starenjem, apsolutni višak rizika povezan sa upotrebom bilo koje vrste oralnih kontraceptiva biće manji kod žena koje ga koriste u mlađoj nego u starijoj dobi“, navode autori. „Ovi preveliki rizici moraju se, međutim, posmatrati u kontekstu dobro utvrđenih prednosti upotrebe kontraceptiva u reproduktivnim godinama žena.“