Dugmaste baterije, koje napajaju brojne uređaje u domaćinstvima, mogu predstavljati ozbiljnu opasnost po život maloj deci, upozorava nova studija koju su predvodili istraživači sa Univerziteta u Sidneju. Istraživanje je pokazalo da kombinacija mladog uzrasta, veličine baterije i kašnjenja u dijagnozi stvara „savršenu oluju“ koja drastično povećava rizik od teških povreda i smrti.
Studija, objavljena u World Journal of Pediatrics, analizirala je preko 400 slučajeva povreda uzrokovanih gutanjem dugmaste baterije širom sveta. Rezultati su alarmantni: deca mlađa od dve godine koja progutaju baterije prečnika 20 mm ili više imaju najveći rizik od ozbiljnih povreda, a teške povrede mogu nastati već za dva sata nakon gutanja.
„Jednom kada dete proguta bateriju sa dugmetom, to postaje trka s vremenom, jer povrede mogu nastupiti u roku od nekoliko sati“, upozorio je dr Karlos Nunjez, glavni autor studije. Najčešći simptomi gutanja uključuju gušenje, otežano hranjenje i kašalj, ali simptomi se vremenom menjaju i često mogu biti pogrešno protumačeni kao drugi zdravstveni problemi poput respiratornih infekcija ili gastroenteritisa.
Istraživači su otkrili da su baterije prečnika 20 mm ili više posebno opasne jer su dovoljno male da se progutaju, ali su prevelike da bi bezbedno prošle kroz jednjak deteta. Kašnjenje u uklanjanju baterije može imati fatalne posledice, sa gotovo osam puta većim rizikom od smrti ukoliko baterija nije uklonjena u roku od šest sati.
Iako je Australija uvela prve svetske obavezne bezbednosne standarde za pakovanje baterija sa dugmadima otpornim na decu, istraživači ističu da je neophodno redizajnirati same baterije kako bi se dodatno smanjio rizik. Profesor Elizabeth Eliot, jedan od autora studije, naglasila je potrebu za globalnim propisima i edukacijom roditelja o važnosti bezbednog skladištenja i odlaganja baterija.
„Ova studija ne samo da pokazuje destruktivnu moć baterija sa dugmadima, već i izazove sa kojima se suočavaju medicinski profesionalci u dijagnostikovanju ovih slučajeva,“ rekao je Christopher Tran, koautor studije. „Kliničari moraju uvek imati na umu mogućnost gutanja baterije sa dugmetom kada se suočavaju sa akutnim respiratornim ili gastrointestinalnim simptomima kod dece.“
Nalazi ove studije naglašavaju hitnu potrebu za većom pažnjom i hitnim delovanjem kako bi se smanjio rizik od ovih potencijalno smrtonosnih povreda kod dece.