Studija otkriva da upotreba društvenih medija utiče na želju da se podvrgne kozmetičkim procedurama

Studija otkriva da upotreba društvenih medija utiče na želju da se podvrgne kozmetičkim procedurama

Platforme društvenih medija kao što su Snapchat i Instagram bile su ključne u održavanju „selfi“ kulture, pri čemu pojedinac snima i deli svoju fotografiju. Globalno, upotreba društvenih medija raste, sa najmanje 3,5 milijardi korisnika društvenih medija u 2019. Od 2018. prosečna odrasla osoba je provodila 6,3 sata dnevno na uređaju povezanom na internet. Posebno zabrinjavajuća posledica povećanja upotrebe društvenih medija je efekat koji ima na percepciju tela i samopoštovanje.

Ugao „selfi“ fotografija snimljenih za društvene mreže često iskrivljuje crte lica na način koji dovodi do nezadovoljstva. Medicinski stručnjaci su prijavili fenomen „Snapchat dismorfije“, pri čemu pacijenti koji traže kozmetičke procedure pokušavaju da oponašaju filtrirane i uređene verzije sebe.

Nova studija istraživača sa Bostonskog univerziteta Chobanian & Avedisian School of Medicine otkrila je da je vreme provedeno na društvenim mrežama i upotreba aplikacija za uređivanje fotografija u korelaciji sa željom osobe da se podvrgne kozmetičkim procedurama i verovatno je dovelo do povećanja poseta kozmetičarima. tokom pandemije COVID-19. Takođe su otkrili da pacijenti koji su pratili i sarađivali sa poznatim ličnostima i uticajnim osobama na društvenim mrežama, kao i praćenje i angažovanje na plastičnoj hirurgiji, dermatologiji ili drugim nalozima koji pokazuju rezultate kozmetičkih procedura na društvenim mrežama značajno utiču na želju da se uradi kozmetički zahvat.

Rad se pojavljuje u časopis za kliničku i estetsku dermatologiju.

„Iako je došlo do povećanja kozmetičkog fokusa tokom pandemije COVID-a, do sada nije bilo podataka koji bi ukazivali na jasnu vezu ili faktore zbog kojih je veća ili manja verovatnoća da će pacijenti učestvovati u kozmetičkim tretmanima“, objasnio je odgovarajući autor Neelam Vaši, MD, saradnik. profesor dermatologije u školi i direktor Kozmetičkog i laserskog centra Bostonskog univerziteta u Bostonskom medicinskom centru.

Istraživači su zamolili pacijente na dermatološkoj klinici da popune ankete (od oktobra 2019. do juna 2021.) o njihovoj upotrebi društvenih medija, kao i njihovoj želji da se podvrgnu kozmetičkim procedurama. Nakon pregleda ovih anketa, otkrili su da je broj sati koje su pojedinci provodili koristeći Snapchat i/ili Instagram svaki dan imao statistički značajnu razliku u uverenju da su mediji ili društveni mediji uticali na njihovu želju da se urade kozmetički zahvat.

Štaviše, otkrili su statistički značajnu razliku između upotrebe aplikacija za uređivanje fotografija kao što su FaceTune, Lightroom ili SnapSeed za uređivanje fotografija pre deljenja selfija na društvenim medijima i razmišljanja o podvrgavanju hirurškoj ili nehirurškoj kozmetičkoj proceduri.

Prema istraživaču, ova studija ukazuje na to da bi praktičari trebalo da razgovaraju o korišćenju društvenih medija sa svojim pacijentima kako bi bolje razumeli želju da se podvrgnu kozmetičkim procedurama. „Kvalitetna nega počinje kvalitetnim razgovorima i nadamo se da će ova studija podstaći pružaoce usluga da pitaju o svim aspektima života pacijenata kako bi bolje razumeli njihove motive i ciljeve nege“, rekao je Vaši.