Broj poseta odeljenju za hitne slučajeve zbog poremećaja iz spektra šizofrenije porastao je nakon početka pandemije COVID-19, prema studiji objavljenoj na mreži 27. decembra u JAMA Netvork Open.
Dr Parvati Sing, sa Državnog univerziteta Ohajo u Kolumbusu, i kolege su ispitivali mesečne obrasce poseta odeljenjima hitne pomoći zbog poremećaja spektra šizofrenije nakon početka pandemije COVID-19 u opservacionoj kohortnoj studiji koristeći analize vremenskih serija.
Posete odeljenju za hitne slučajeve za poremećaje spektra šizofrenije i sve druge posete hitnim psihijatrijskim odeljenjima identifikovane su od januara 2016. do decembra 2021. u pet kampusa Univerziteta u Kaliforniji.
Uključeni su podaci za 377.872 posete hitnom psihijatrijskom odeljenju, od kojih je 37.815 poseta bilo zbog poremećaja spektra šizofrenije.
Istraživači su otkrili da je za poremećaje spektra šizofrenije prosečan mesečni broj poseta odeljenju hitne pomoći pre pandemije bio 519,9, što se povećalo na 558,4 nakon početka pandemije COVID-19.
Kontrolišući mesečne posete odeljenju hitne pomoći za sva druga psihijatrijska stanja, rezultati analize vremenskih serija su pokazali 70,5 i 74,9 dodatnih poseta za poremećaje spektra šizofrenije na jedan, odnosno tri meseca, nakon početne faze pandemije COVID-19.
„Pandemija COVID-19 skreće pažnju na ranjivost pacijenata sa šizofrenijom na makrosocijalne šokove, naglašavajući važnost socijalne politike koja se odnosi na podršku dohotku, stanovanje i zdravstveno osiguranje za buduću spremnost za hitne slučajeve i potrebu za jačanjem sistema zaštite mentalnog zdravlja“, pišu autori.