Studija otkriva da rez perineuma smanjuje rizik od ozbiljnih povreda pri porođaju

Studija otkriva da rez perineuma smanjuje rizik od ozbiljnih povreda pri porođaju

Kod novorođenčadi kojima je potreban porođaj uz pomoć vakuuma, lateralna epiziotomija (rez pod uglom) u tkivu između vaginalnog i analnog otvora više nego prepolovljuje rizik od akušerske povrede analnog sfinktera, teškog oblika perinealne traume između vulve i anusa. Ovo je prema randomizovanoj kliničkoj studiji koju su vodili istraživači sa Instituta Karolinska i bolnice Danderid u Stokholmu, čiji su rezultati objavljeni u The BMJ.

Povreda analnog sfinktera (OASI), koja uključuje mišiće analnog sfinktera, može dovesti do analne inkontinencije sa poteškoćama u zadržavanju gasova i fecesa. Takođe može izazvati seksualne probleme i narušiti kvalitet života. Ovaj ozbiljan oblik perinealne povrede pogađa oko 5% svih majki koje su rodile prvi put u Švedskoj koje imaju vaginalni porođaj.

„Žene koje rađaju prvi put i zahtevaju instrumentalni porođaj su u najvećem riziku od održavanja OASI“, kaže Sofija Brismar Vendel, vanredni profesor akušerstva i ginekologije na Odeljenju za kliničke nauke, bolnice Danderid, Karolinska instituta i viši konsultant na Institutu Karolinska. Odeljenje za zdravlje žena, bolnica Danderid.

„Zbog toga smo želeli da procenimo da li bi ovakva povreda mogla da se spreči u ovoj grupi bočnom epiziotomijom (ugaonim rezom u perineumu) kada se glava bebe kruniše.

Učesnici su regrutovani za ispitivanje EVA (Epiziotomija u porođaju uz pomoć vakuuma) u osam švedskih bolnica između 2017. i 2023. Preko 6.100 trudnica koje čekaju svoje prvo dete pristalo je da učestvuje ako porođaj zahteva pomoć u vakuumu. Ukupno 702 žene sa porođajem uz pomoć vakuuma nasumično su raspoređene da dobiju bočnu epiziotomiju ili bez epiziotomije.

Lateralna epiziotomija smanjila je rizik od OASI u proseku za 53%. Među ženama kojima je dodeljena procedura, 6,1% je zadobilo OASI, u poređenju sa 13,1% u grupi poređenja. Štaviše, postupak nije povećao rizik od ozbiljnog gubitka krvi, negativnog iskustva porođaja, produžene hospitalizacije ili dodatnih komplikacija. Međutim, rizik od komplikacija na ranama, kao što su infekcija rane i dehiscencija rane, bio je povećan u grupi sa epiziotomijom.

„Epiziotomija kao medicinska intervencija je kontroverzna jer se istorijski koristila i za normalne porođaje, ponekad bez pristanka žene“, kaže Brismar Vendel. „Upotreba epiziotomije je veoma varijabilna u različitim zemljama, a u Švedskoj smo praktikovali restriktivnu upotrebu s obzirom na nedostatak dokaza. Međutim, ovi rezultati mogu uticati na akušersku negu iu Švedskoj i drugde.“

Ispitivanje takođe prikuplja podatke o simptomima koje su žene same prijavile u jednoj i petoj godini nakon porođaja. Uskoro će biti analizirani rezultati jednogodišnjeg praćenja, koji bi mogli dati neke odgovore o razlikama u simptomima, kao što su analna inkontinencija i seksualna funkcija.

„Ovo može pomoći lekarima i trudnicama u zajedničkom donošenju odluka u vezi sa upotrebom profilaktičke lateralne epiziotomije“, kaže Brismar Vendel.

Bolnice koje učestvuju u studiji EVA su Univerzitetska bolnica Umea, Bolnica Falun, Univerzitetska bolnica Upsala, Bolnica Danderid, Opšta bolnica South Stockholm (Soder), Centralna bolnica Vakjo, Univerzitetska bolnica Sahlgrenska—Ostra i Bolnica Helsingborg. Studiju su prvenstveno finansirali Švedski istraživački savet, region Stokholm i Regionalni istraživački savet Upsala-Erebro. Nema prijavljenih sukoba interesa.