Studija otkriva da pritužbe na pamćenje mogu predvideti biološke promene u mozgu

Studija otkriva da pritužbe na pamćenje mogu predvideti biološke promene u mozgu

Nova studija dodaje dodatne dokaze da kada pacijent ili član porodice primeti znake trajnog gubitka pamćenja, važno je razgovarati sa lekarom. Iako postoji mnogo razloga zašto se nečije pamćenje može promeniti, istraživači iz Mass General Brighama koji proučavaju pacijente pre postavljanja dijagnoze Alchajmerove bolesti otkrili su promene u mozgu kada su pacijenti i njihovi partneri u studiji – oni koji bi mogli da odgovore na pitanja o njihovoj svakodnevnoj kognitivnoj funkciji – prijavili pad saznanja.

Koristeći imidžing, istraživači su otkrili da su izveštaji o kognitivnom padu povezani sa akumulacijom tau čvorova – obeležje Alchajmerove bolesti. Rezultati su objavljeni u Neurologiji.

„Nešto tako jednostavno kao što je pitanje o pritužbama na pamćenje može pratiti ozbiljnost bolesti u pretkliničkom stadijumu Alchajmerove bolesti“, rekla je viši autor Rebeka E. Amariglio, dr., sa Odeljenja za neurologiju u Brigamu i Ženskoj bolnici. Amariglio je klinički neuropsiholog u Brigamu i Ženskoj bolnici i Opštoj bolnici Masačusets, osnivači Mass General Brigham-a.

„Sada razumemo da promene u mozgu usled Alchajmerove bolesti počinju mnogo pre nego što pacijenti pokažu kliničke simptome koje je otkrio lekar. Sve je više dokaza da sami pojedinci ili bliski članovi porodice mogu primetiti promene u pamćenju, čak i pre nego što se klinička mera podigne dokaz kognitivnog oštećenja“.

Nova studija, koju je predvodila prva autorka Michalina F. Jadick, uključivala je istraživače iz svih krajeva Brigham i Mass General. Istraživački tim je dizajnirao svoju studiju tako da uključi učesnike iz studija „Anti-amiloidni tretman u asimptomatskoj AD/longitudinalnoj evaluaciji amiloidnog rizika (A4/LEARN) i neurodegeneracije“ i „Harvardske studije o starenju mozga“ i srodnih studija.

Učesnici su bili kognitivno neoštećeni pojedinci u riziku, ali još uvek nisu imali dijagnozu Alchajmerove bolesti. Svaki učesnik i odgovarajući partner u studiji su završili evaluaciju kognitivne funkcije za učesnika. Svaki učesnik je takođe podvrgnut PET snimanju da bi se otkrili nivoi tau i beta amiloida.

Među 675 učesnika, tim je otkrio da su i amiloid i tau povezani sa većim padom kognitivnih funkcija koji su sami prijavili. Tim je takođe otkrio da subjektivni izveštaji pacijenata i njihovih partnera dopunjuju objektivne testove kognitivnih performansi.

Autori napominju da je studija bila ograničena činjenicom da je većina učesnika bila belci i visoko obrazovani. Potrebne su buduće studije koje uključuju više različitih učesnika i prate učesnike na duži rok.

Amariglio upozorava da primećivanje promene u spoznaji ne znači da treba preskočiti do zaključka da osoba ima Alchajmerovu bolest. Međutim, zabrinutost pacijenta ili člana porodice ne treba odbaciti ako su zabrinuti za spoznaju.