Skoro jedno od pet dece školskog uzrasta i predtinejdžera sada uzima melatonin za spavanje, a neki roditelji rutinski daju hormon deci predškolskog uzrasta, prema novom istraživanju Univerziteta Kolorado Boulder objavljenom 13. novembra u časopisu JAMA Pedijatrija.
Ovo se tiče autora, koji primećuju da su podaci o bezbednosti i efikasnosti u vezi sa proizvodima mali, jer takvi dodaci ishrani nemaju punu regulativu od strane Uprave za hranu i lekove.
„Nadamo se da će ovaj rad podići svest kod roditelja i kliničara i zvučati alarm za naučnu zajednicu“, rekla je glavna autorka dr Loren Hartstin, postdoktorski saradnik u Laboratoriji za spavanje i razvoj u CU Boulderu. „Ne kažemo da je melatonin nužno štetan za decu. Ali potrebno je još mnogo istraživanja da bismo mogli sa sigurnošću da tvrdimo da je bezbedno za decu da ih uzimaju dugoročno.“
Melatonin se prirodno proizvodi u epifizi da signalizira telu da je vreme za spavanje i reguliše svoj cirkadijalni ritam – fiziološki ciklus tokom 24-časovnog perioda.
U mnogim zemljama, hormon je klasifikovan kao lek i dostupan je samo na recept.
U Sjedinjenim Državama, međutim, hemijski sintetisani melatonin ili melatonin životinjskog porekla dostupan je u slobodnoj prodaji kao dodatak ishrani, a sve je više dostupan u gumenim žvakama koje su pogodne za decu.
„Odjednom, 2022. godine, počeli smo da primećujemo mnogo roditelja koji su nam govorili da njihovo zdravo dete redovno uzima melatonin“, rekao je Hartstein, koji proučava kako ekološki znaci, uključujući svetlost noću, utiču na kvalitet sna dece i proizvodnju melatonina.
Tokom 2017–18, samo oko 1,3% roditelja u SAD je prijavilo da su njihova deca koristila melatonin.
Da bi stekli utisak o trenutnoj rasprostranjenosti upotrebe, Hartstein i kolege su anketirali oko 1.000 roditelja u prvoj polovini 2023.
Među decom uzrasta od 5 do 9 godina, 18,5% ispitanih je dobilo melatonin u prethodnih 30 dana. Za tinejdžere uzrasta od 10 do 13 godina, taj broj je porastao na 19,4%. Skoro 6% predškolaca uzrasta od 1 do 4 godine koristilo je melatonin u prethodnom mesecu.
Predškolci koji su koristili melatonin uzimali su ga u proseku godinu dana. Učenici u osnovnoj školi i predtinejdžeri su ga koristili srednje dužine od 18 i 21 mesec, respektivno.
Što je dete starije, to je veća doza, pri čemu predškolci uzimaju od 0,25 do 2 mg, a predškolci do 10 mg.
U studiji objavljenoj u aprilu, istraživači su analizirali 25 gumenih proizvoda od melatonina i otkrili da 22 sadrže različite količine melatonina nego što je naznačeno na etiketi. Jedan je imao više od tri puta veću količinu na etiketi. Jedan uopšte nije imao. Pored toga, otkriveno je da neki suplementi melatonina sadrže i druge zabrinjavajuće supstance, kao što je serotonin.
„Roditelji možda zapravo ne znaju šta daju svojoj deci kada daju ove suplemente“, rekao je Hartstein.
Neki naučnici su takođe izrazili zabrinutost da bi davanje melatonina mladim ljudima čiji se mozak i telo još uvek razvijaju moglo da utiče na vreme početka puberteta.
Nekoliko malih studija na ljudima koje su se bavile ovim dalo je nedosledne rezultate.
Žvakaće gume, posebno, takođe nose još jedan rizik: izgledaju i imaju ukus kao bombone.
Od 2012. do 2021. godine, primećuju autori, izveštaji o gutanju melatonina u centrima za kontrolu trovanja porasli su za 530%, uglavnom među decom mlađom od 5 godina. Više od 94% je bilo nenamerno, a 85% je bilo asimptomatski.
Koautor dr Julie Boergers, psiholog i pedijatrijski specijalista za spavanje u bolnici Rhode Island i Medicinskom fakultetu Alpert na Univerzitetu Braun, rekla je da kada se koristi pod nadzorom zdravstvenog radnika, melatonin može biti koristan kratkotrajni terminska pomoć, posebno kod mladih sa autizmom ili ozbiljnim problemima sa spavanjem.
„Ali to skoro nikada nije tretman prve linije“, rekla je ona, napominjući da često preporučuje da porodice prvo pogledaju promene u ponašanju i koriste melatonin samo privremeno. „Iako se obično dobro toleriše, kad god koristimo bilo koju vrstu lekova ili suplemenata u mladom telu u razvoju, želimo da budemo oprezni.
Anegdotski, čula je od roditelja da dodatak često dobro funkcioniše u početku, ali vremenom će deci možda trebati veće doze da bi se postigao isti efekat.
Uvođenje melatonina u ranom životu takođe može imati još jednu neželjenu posledicu, rekao je Hartstein. To bi moglo poslati poruku da, ako imate problema sa spavanjem, pilula je odgovor.
Autori upozoravaju da je studija bila relativno mala i da ne predstavlja nužno upotrebu širom zemlje. Ipak, govori.
„Ako ovoliko dece uzima melatonin, to sugeriše da postoji mnogo osnovnih problema sa spavanjem koje treba rešiti“, rekao je Hartstein. „Rešavanje simptoma ne mora nužno da se pozabavi i uzrokom.“