Svake godine oko 2.000 ljudi godišnje umre od raka žučne kese (GBC) u SAD, a samo jedan od pet slučajeva dijagnostikuje se u ranoj fazi. S obzirom da je GBC ocenjen kao prvi rak bilijarnog trakta i 17. najsmrtonosniji rak širom sveta, mora se posvetiti hitna pažnja za pravilno upravljanje bolešću.
Za pacijente sa dijagnozom, operacija je najperspektivniji tretman. Iako postoji sve veće usvajanje minimalno invazivnih hirurških tehnika kod gastrointestinalnih maligniteta, uključujući upotrebu laparoskopske i robotske hirurgije, postoje rezerve u pogledu upotrebe minimalno invazivne hirurgije za rak žučne kese.
Nova studija istraživača sa Medicinskog fakulteta Chobanian & Avedisian Univerziteta Boston otkrila je da je operacija uz pomoć robota za GBC efikasna kao i tradicionalne otvorene i laparoskopske metode, sa dodatnim prednostima u preciznosti i bržem postoperativnom oporavku.
„Naša studija pokazuje održivost robotske hirurgije za lečenje raka žučne kese, oblasti u kojoj su minimalno invazivni pristupi oprezno usvojeni zbog zabrinutosti oko onkološke efikasnosti i tehničkih izazova,“ kaže odgovarajući autor Eduardo Vega, MD, docent hirurgije u školi. .
Istraživači su sproveli sistematski pregled literature fokusirajući se na poređenje ishoda pacijenata nakon robotskih, otvorenih i laparoskopskih operacija. Ovo je uključivalo analizu studija koje su izveštavale o onkološkim rezultatima i perioperativnim prednostima, kao što su vreme operacije, gubitak krvi i period oporavka.
Prema istraživačima, bilo je oklevanja da se koristi robotska hirurgija za GBC zbog straha od diseminacije tumora putem manipulacije tumorom, izlivanja žuči i tehničkih izazova, uključujući resekciju jetre i adekvatno uklanjanje limfnih čvorova.
„Od svoje rane upotrebe, robotska hirurgija je napredovala na načine koji hirurzima pružaju tehničke prednosti u odnosu na laparoskopsku hirurgiju, poboljšavajući spretnost i vizualizaciju hirurškog polja. Pored toga, robotska pomoć je olakšala proces detaljne disekcije oko krvnih sudova, kao i vezivanje čvorova i šivanje i pruža trodimenzionalni vid visoke definicije, omogućavajući hirurgu da radi pod poboljšanom ergonomijom“, rekao je Vega.
Istraživači veruju da su ovi nalazi značajni jer sugerišu da je robotska hirurgija sigurnija i potencijalno manje bolna opcija za lečenje raka žučne kese, sa bržim vremenom oporavka. Klinički, to bi moglo dovesti do usvajanja robotske hirurgije kao standardne opcije nege za rak žučne kese, poboljšanja ishoda pacijenata i potencijalnog smanjenja troškova zdravstvene zaštite zbog kraćeg boravka u bolnici“, dodao je on.