Studija otkriva da je kontrola šećera u krvi ključni faktor u usporavanju starenja mozga

Studija otkriva da je kontrola šećera u krvi ključni faktor u usporavanju starenja mozga

Atrofija mozga povezana sa starenjem, postepeni gubitak neurona i skupljanje moždanog tkiva, prirodni je deo starenja, što može dovesti do kognitivnog pada i drugih neuroloških problema. Iako se do sada starenje ne može sprečiti, nedavna istraživanja iz 18-mesečne dijetetske intervencije pružaju nadu da promene u načinu života i ishrani mogu usporiti starenje mozga. Nova međunarodna studija, koju je vodio Univerzitet Ben-Gurion iz Negeva, kao deo ispitivanja DIRECT PLUS MRI mozga, otkrila je kako kontrola šećera u krvi može značajno uticati na zdravlje mozga.

Starost mozga, procenjena MRI merenjima hipokampusa i bočnih komora, odražava biološko starenje mozga, koje se može razlikovati od hronološke starosti osobe. Hronološka starost je broj proživljenih godina, dok starost mozga ukazuje na stvarno zdravlje mozga.

Tipično, kako starimo, hipokampus se smanjuje, a bočne komore se šire, služeći kao markeri starenja mozga. Neki pojedinci imaju moždanu starost mlađu ili stariju od svoje hronološke starosti. Mlađe doba mozga ukazuje na bolje kognitivno zdravlje, dok starije moždano doba može ukazivati na ubrzano starenje i povećan rizik od kognitivnog pada.

Studiju, koja je nedavno objavljena u The American Journal of Clinical Nutrition, sproveo je međunarodni tim stručnjaka za mozak i ishranu, uključujući istraživače sa Univerziteta Ben-Gurion, Univerziteta Harvard, Univerziteta Lajpcig i drugih. Istraživanje je prvenstveno sproveo dr. studentkinja Dafna Pachter i pod nadzorom prof. Iris Shai, zajedno sa nekoliko međunarodnih saradnika.

Prethodna studija objavljena pre dve godine izvestila je da su mediteranska (MED) i zeleno-MED dijeta značajno umanjile atrofiju mozga u vezi sa uzrastom za ∼50% u roku od 18 meseci.

U trenutnoj studiji, istraživači su imali za cilj da razumeju mehanizam kojim se javlja usporavanje atrofije mozga.

Studija je otkrila da su pad HbA1c i ključni markeri dugotrajnog nivoa šećera u krvi povezani sa značajnim pozitivnim promenama u specifičnim regionima mozga koji su obično pogođeni atrofijom vezanom za uzrast. Rezultati MRI mozga pokazali su da niži nivoi HbA1c odgovaraju većim devijacijama u talamusu, kaudatnom jezgru i malom mozgu — oblastima ključnim za kognitivne funkcije, kontrolu motora i senzornu obradu.

Studija sugeriše da bi poboljšana kontrola šećera u krvi mogla biti jedan od najvažnijih faktora u usporavanju promena u mozgu koje su povezane sa uzrastom.

Ranija istraživanja su istakla prednosti zelene mediteranske (Green-Med) dijete, uključujući bolju kontrolu šećera u krvi. Green-Med dijeta je bogata polifenolima iz biljnih izvora kao što su Mankai (vodena biljka sa visokim sadržajem proteina) i zeleni čaj, dok ima malo crvenog i prerađenog mesa. Trenutna studija dodatno jača ovu vezu sugerišući da Green-Med dijeta može ne samo da podrži metaboličko zdravlje već i da ima zaštitne efekte na strukturu i funkciju mozga.

Ispitivanje DIRECT PLUS, jedna od najdužih i najvećih studija MR mozga sprovedenih do sada, uključivalo je približno 300 učesnika koji su bili podeljeni u tri grupe sa ishranom. MRI merenja celog mozga vršena su pre i posle 18-mesečnog ispitivanja da bi se pratile promene u zdravlju mozga.

Istraživači su koristili Hipokampalnu zauzetost (HOC), kao proki za starost mozga koja predviđa budući rizik od demencije. HOC se obično smanjuje sa godinama. Zanimljivo je da su neki učesnici pokazali starost mozga ili mlađu ili stariju od njihove hronološke starosti.

Koristeći NeuroKuant, potpuno automatizovani alat koji je odobrila FDA, istraživački tim je kvantifikovao i segmentirao podatke dobijene MRI mozga. Studija je imala za cilj da ispita da li poboljšana kontrola glikemije i specifične komponente ishrane mogu usporiti starenje mozga.

Rezultati su pokazali da su učesnici koji su uspeli da poboljšaju nivo šećera u krvi i postignu normalan status glukoze imali izraženije slabljenje starenja mozga. Značajno je da su oni koji su konzumirali veće količine zelenog čaja i šejkova od patke mankai pokazali najznačajnija poboljšanja i nivoa šećera u krvi i zdravlja mozga.

Viši istraživač studije, prof. Iris Šai, sa Univerziteta Ben-Gurion, vanredni profesor na Univerzitetu Harvard i počasni profesor Univerziteta u Lajpcigu, objašnjava: „Održavanje niskog nivoa šećera u krvi, čak i unutar normalnog opsega, obećava očuvanje mlađi mozak, posebno kada se kombinuje sa zdravom ishranom i redovnom fizičkom aktivnošću, polifenoli koji se nalaze u biljnoj hrani mogu preći krvno-moždanu barijeru i pomoći u smanjenju upale mozga, što je ključno za pamćenje.

Dafna Pachter, Ph.D. student i prvi autor rada, dodaje: „Ovo ispitivanje nudi siguran pristup potencijalnom usporavanju starenja našeg mozga – usvajanjem komponenti zeleno-mediteranske dijete.“

Ova studija je jedno od prvih velikih ispitivanja koja direktno povezuju promene u ishrani, posebno one povezane sa Green-Med ishranom, sa poboljšanom kontrolom glikemije i sporijim starenjem mozga. Iako su potrebna dalja istraživanja da bi se u potpunosti razumeli mehanizmi u igri, ovi rezultati sugerišu potencijalni put za smanjenje rizika od kognitivnog opadanja u vezi sa godinama kroz relativno jednostavna prilagođavanja ishrane.