Studija otkriva da je ishrana glavni faktor rizika za rak debelog creva kod mlađih odraslih osoba

Studija otkriva da je ishrana glavni faktor rizika za rak debelog creva kod mlađih odraslih osoba

Nova studija Klivlendske klinike identifikovala je molekule dobijene iz ishrane zvane metaboliti kao glavne pokretače rizika od raka debelog creva kod mladih, posebno one povezane sa crvenim i prerađenim mesom. Izveštaj npj Precision Oncologi, koji je analizirao skupove metabolita i mikrobioma, naglasio je da je jedan od najboljih načina na koji mlađa odrasla osoba (<60 godina) može da spreči kolorektalni rak da razgovara o svojoj ishrani sa svojim lekarom.

Pojačano praćenje i skrining za kolorektalni karcinom je izuzetno korisno sredstvo. Uprkos uspehu ovih metoda, ovi podaci ukazuju na to da lekari mogu da imaju drugačiji pristup svojim mlađim pacijentima, kaže stariji autor i gastrointestinalni onkolog Suneel Kamath, MD.

„Na kraju krajeva, nepraktično je primenjivati naše modele nege za starije od 60 godina na mlađe odrasle osobe jednostavno zato što ne možemo svima u sistemu dati godišnje kolonoskopije“, objašnjava on. „Ono što je mnogo izvodljivije je da se svima u sistemu da jednostavan test za merenje biomarkera koji određuje njihov rizik od raka debelog creva. Tada možemo dati najrizičnijim pojedincima odgovarajući skrining.“

Bivši klinički saradnik Thejus Jaiakrishnan, MD, i Naseer Sangvan, Ph.D., direktor Microbial Sekuencing & Analitics Resource Core zajedno su vodili rad. Istraživači u Centru za kolorektalni rak klinike u Klivlendu obezbedili su opsežne analize podataka o pacijentima od pojedinaca koji su na Klivlendskoj klinici primali negu ili za mladu ili prosečnu pojavu kolorektalnog raka.

Jedna prethodna studija ovog tima identifikovala je razlike u metabolitima (molekulima dobijenim iz ishrane) mladog kolorektalnog karcinoma u poređenju sa prosečnim početkom, dok je druga identifikovala razlike u mikrobiomu creva između mlađih i starijih odraslih osoba sa kolorektalnim karcinomom.

Ove studije su pružile mnoge potencijalne pravce za proučavanje CRC-a kod mladih. Međutim, kada je više faktora uključeno u rizik od raka, postaje komplikovanije razumeti šta se dešava i planirati buduća istraživanja, kaže dr Sangvan. Interakcije između ovih faktora, kao kada naše crevne bakterije konzumiraju naše metabolite i proizvode sopstvene, čine ga još složenijim.

Dr Sangvan i njegov tim su zatim razvili algoritam veštačke inteligencije (AI) da kombinuju i analiziraju skupove podataka postojećih studija i razjasne koji faktori su najrelevantniji za buduću studiju. Iznenađujuće, analiza dr Sangvana je otkrila da razlike u ishrani (utvrđene analizom metabolita) predstavljaju značajan deo razlika uočenih između mladih i starijih pacijenata.

„Istraživači – uključujući i nas – počeli su da se fokusiraju na mikrobiom creva kao primarni faktor koji doprinosi riziku od raka debelog creva. Ali naši podaci jasno pokazuju da je glavni pokretač ishrana“, kaže dr Sangvan. „Već znamo glavne metabolite povezane sa rizikom od mladog početka, tako da sada možemo da pomerimo naše istraživanje napred u pravom smeru.“

Tim je bio uzbuđen što vidi da dijeta igra tako veliku ulogu u riziku od raka, jer je mnogo lakše identifikovati rizične pacijente prebrojavanjem metabolita u njihovoj krvi nego sekvenciranjem bakterijske DNK u njihovoj stolici za različite mikrobe.

„Zapravo može biti veoma komplikovano i teško promeniti svoj mikrobiom“, objašnjava dr Kamath. „Iako nije uvek lako, mnogo je jednostavnije promeniti ishranu kako biste sprečili rak debelog creva.

Mlađi pacijenti sa rakom debelog creva imali su viši nivo metabolita povezanih sa proizvodnjom i metabolizmom aminokiseline zvane arginin, i sa ciklusom ureje u poređenju sa njihovim starijim vršnjacima. Ove razlike mogu biti vezane za dugotrajnu konzumaciju crvenog mesa i prerađenog mesa. Tim sada analizira nacionalne skupove podataka kako bi potvrdio svoje nalaze specifične za kliniku u Klivlendu kod pacijenata širom zemlje.

Nakon što pokažu da su metaboliti ciklusa arginina i uree (i prekomerna konzumacija crvenog i prerađenog mesa) povećani kod mlađih odraslih osoba sa rakom debelog creva širom zemlje, planiraju da testiraju da li određene dijete ili komercijalno dostupni lekovi koji regulišu proizvodnju arginina i ciklus uree može pomoći u prevenciji ili čak lečenju kolorektalnog karcinoma koji se pojavio u mladosti.

Dr Kamath kaže da iako je potrebno više istraživanja da bi se razumelo tačno kako faktori ishrane uzrokuju rak debelog creva, njegovi trenutni nalazi su već promenili način na koji pruža negu pacijenata.

„Iako sam pre ove studije znao da je dijeta važan faktor u riziku od raka debelog creva, nisam uvek razgovarao o tome sa svojim pacijentima tokom njihove prve posete. Toliko se toga dešava, već može biti tako ogromno“, kaže Dr Kamath. „Sada, uvek se trudim da to iznesem svojim pacijentima, kao i svim zdravim prijateljima ili članovima porodice sa kojima mogu da dođu, da pokušam da ih opremim alatima koji su im potrebni da donesu informisane odluke o svom životnom stilu.“