Studija otkriva da gojazni pacijenti imaju više neutrofila od onih koji nisu gojazni

Studija otkriva da gojazni pacijenti imaju više neutrofila od onih koji nisu gojazni

Gojaznost je epidemija u Sjedinjenim Državama, sa više od 70% odrasle populacije sa prekomernom težinom ili gojaznošću.

Gojaznost povećava rizik od brojnih komplikacija, uključujući insulinsku rezistenciju, dijabetes tipa 2, nealkoholni steatohepatitis, Alchajmerovu bolest, kardiovaskularne bolesti, moždani udar, apneju za vreme spavanja, slabo zarastanje rana, rak i druge komorbiditete.

Neutrofili su najčešći tip belih krvnih zrnaca u telu. Ove ćelije su sve više umešane u hronične upale i metaboličke poremećaje.

„Naša studija je otkrila da masnoća na stomaku koja okružuje organe u abdomenu – takođe poznata kao visceralno masno tkivo (PDV) – od pojedinaca sa gojaznošću sadrži više neutrofila nego kod onih bez gojaznosti“, rekla je korespondentka studije Villa A. Hsueh, MD, direktor Centra za istraživanje dijabetesa i metabolizma na Veksner medicinskom centru Univerziteta Ohajo.

„Ovo je najraniji imunološki odgovor koji smo identifikovali u podsticanju upale PDV-a kao odgovor na ishranu sa visokim sadržajem masti. Neutrofili možda reaguju na promene u mikrobiomu creva.“

Nalazi studije objavljeni su na internetu u časopisu Nature Communications.

Studija je ispitala mikrobiom creva miševa. Mikrobiom je grupa mikroorganizama koji žive zajedno.

Istraživači su nasilno hranili miševe sa osiromašenim mikrobiomom stolicom od pacijenata sa i bez gojaznosti koji su jeli ili hranu sa visokim sadržajem masti ili normalnu ishranu.

„Samo miševi koji primaju ishranu bogatu mastima i stolicu od gojaznih ljudi pokazuju obogaćivanje PDV neutrofila. Verujemo da mehanizam uključuje specifične mikrobe, koji su obogaćeni mikrobiomima pojedinaca sa gojaznošću, izlazeći iz creva u visceralni masno tkivo, što dovodi do regrutovanja neutrofila i hronične upale“, rekao je ko-korespondent studije Daniel J. Spakovicz, doktor nauka, istraživač u Odeljenju za medicinsku onkologiju u državi Ohajo.

Takođe je član Programa za molekularnu karcinogenezu i hemoprevenciju u Sveobuhvatnom centru za rak Državnog univerziteta u Ohaju i u bolnici za rak Arthur G. James i Richard J. Solove.

Ukupno 96 ljudskih pacijenata je regrutovano iz Centra za minimalno invazivnu hirurgiju u državi Ohajo. Pacijenti su bili u dobi od 21 do 75 godina, sa indeksom telesne mase (BMI) u rasponu od zdravih do gojaznih (18–50 kg/m 2). BMI meri telesnu masnoću na osnovu visine i težine.

Pacijenti su isključeni iz studije ako su uzimali hronične steroide ili antiinflamatorne lekove, imali su u završnoj fazi bolesti bubrega ili jetre ili su imali ranu dijagnozu sindroma stečenog imunodeficijencije (AIDS) ili neoplastične bolesti.

Mršavim pacijentima je planirana elektivna intraabdominalna operacija koja nije hitna, prvenstveno uklanjanje žučne kese ili popravka kile.

Nasuprot tome, pacijenti sa gojaznošću su bili podvrgnuti ili Rouk-en-I gastričnom bajpasu ili barijatrijskoj operaciji gastrektomije rukava. Svi pacijenti su dali informisani pristanak i prošli su medicinsku procenu pre upisa u studiju.

Uzorci krvi su uzeti tokom preoperativne nege i pre davanja anestezije.

Biopsije visceralnog masnog tkiva (PDV) su dobijene u vreme operacije pre manipulacije crevima i kod pacijenata sa gojaznošću i kod mršavih pacijenata.

„Ovi ljudski PDV neutrofili pokazuju poseban obrazac ekspresije gena koji se nalazi u različitim ljudskim tkivima, uključujući tumore. Verujemo da bi ovi specifični neutrofili i bakterije mogli dovesti do nove terapeutske mete za lečenje inflamatornih komplikacija gojaznosti, uključujući insulinsku rezistenciju i rak debelog creva“, rekao je Hsueh, profesor na Odeljenju za internu medicinu na Odseku za endokrinologiju, dijabetes i metabolizam na Medicinskom koledžu Univerziteta Ohajo.